Pille Ivask • 13. detsember 2015 kell 9:45

Tooraineturgude hapu aasta

Rauamaagi hind on tänavu langenud.  Foto: epa

Tänavune aasta on tooraineturgude jaoks olnud väga kehv: viimati, kui toorainete hinnad olid nõnda madalal tasemel nagu praegu, oli õige pea algamas suur majanduslangus.

Pole mingi saladus, et tooraineturgude jaoks on 2015. aasta olnud väga halb. Selge ülepakkumine ning tagasihoidlik nõudlus on tööstustele suure põntsu pannud.

Viimastel päevadel on kõige: nii toornafta, alumiiniumi, terase, vase, plaatina kui ka pallaadiumi hinnad veelgi langenud. Toornafta hind kukkus teisipäeval korraks alla 37 dollari, mis tähendas ühtlasi viimase kuue aasta madalaimat hinda. Selgub, et asi on suisa nii hapu, et Bloombergi tooraine indeks kukkus madalaimale tasemele alates 1999. aasta juunist, kirjutab CNN Money.

BB&T analüütik Garrett Nelson lausus, et olukord on väga vilets ning läheb iga päevaga aina kehvemaks. Olukorra tõsidust tõestab lisaks statistikale ka see, et maailma teemandimonopoliks kutsutud kaevandusgigant De Beers peatas dividendimaksed ning müüb maha 60 protsenti oma varadest. Viimane omakorda tähendab, et 85 000 inimest võib kaotada oma töö. Toorainete hindade langus mõjutab mõistagi ka ettevõtete aktsiahindasid, samuti võib see mõjutada maailmamajandust.

Langevad majandused

Tagasihoidlik nõudlus ei toeta kohe kindlasti toorainehindade tõusu. Hiina, Brasiilia ja teiste arenevate turgude majandkasv on viimaste kvartalite jooksul märkimisväärselt aeglustunud, mis tähendab, et nende nõudlus terase, rauamaagi ja toornafta järele on vähenenud.

Arenevad turud ei paista selle koha pealt samuti millegi heaga silma. Euroopa majanduskasv pole oodatud tasemel, Jaapan püüab iga hinna eest majanduslangust vältida ning USA tootmisaktiivsus kahanes novembris esimest korda viimase kolme aasta jooksul.

Suur ülepakkumine

Tooraineturgude allakäigu peamine põhjustaja on aga ülepakkumine. Odavad laenamiskukud ning võimetus ette ennustada Hiina majanduskasvu jahenemist tõid kaasa selle, et tootjad laiendasid oma äri liiga kiiresti. Nüüdseks on see kaasa toonud selle, et tootjad ujutavad turu oma toodanguga üle.

Nelson märkis, et praeguses turuolukorras on raske ette kujutada, et selline olukord ei jääks pikaks ajaks püsima. Ta lisas, et tõenäoliselt peaksid turud end ette valmistama taolisteks teadaanneteks nagu De Beersi oma.

USA valitsuse statistika andmeil on alates möödunud aasta lõpust töö kaotanud 123 000 inimest, kes töötavad kavandus- ja naftasektoris. Samuti on üsna tõenäoline, et paljud ettevõtted ei suudagi praegusest majanduskeskkonnast elusana väljuda. See on ühtlasi tõstnud globaalse ettevõtete maksejõuetuse taseme viimase kuue aasta kõrgeimale tasemele. „Me oleme sisenemas tõeliselt stressirohkesse perioodi,“ lausus Nelson.

Charles Schwabi investeerimisstrateeg Jeffrey Kleintop lausus, et ta on mures, et ettevõtete maksejõuetus suureneb veelgi. „See on midagi, mis on takistanud kõrget tootlust ning nii jätkub ka 2016. aastal,“ märkis ta.

Mõistagi peab mingil hetkel toorainete hindade langus peatuma. S&P 500 energiasektor on üksnes selle aasta jooksul kaotanud 23 protsenti oma väärtusest. Aktsiate hinnad on küll madalad, ent vähemasti siiani on üsna vähestel investoritel olnud julgust neid osta. „Järgmise aasta või kahe jooksul võib olla hea ostmisvõimalus,“ vihjas Kleintop ning lisas, et praegu hinnatase veel siiski sealmaal ei ole.

Hetkel kuum