Mait Kraun • 5. märts 2016 kell 5:15

Naftakriis lööb valusalt Kanadat

Tõrvaliiva kaevandamine.  Foto: Reuters

Alberta on Kanada provints, kus nafta hinnalanguse tagajärjed on näha tänavatel, kirjutab CNN Money.

Calgary toidupanga ees olev järjekord on muutunud järjest pikemaks. Heategevusest sõltumine on paljude jaoks uus kogemus. Mõned aastat tagasi olid nad kindlad, et asjad nii hulluks ei muutu. Nafta hinnad jätkasid aga langust ning igapäevase toidulaua katmine on Alberta provintsis muutunud paljude jaoks järjest raskemaks.

Alberta provintsis asub 80 protsenti Kanada nafta- ja gaasitootmisest. Hinnalangusega on raske toime tulla.

Naftasektoris kadus 2015. aastal 40 000 töökohta, selgub Kanada Naftatootjate Assotsiatsiooni andmetest. Alberta töötus jõudis jaanuaris 7,4 protsendini. Vaid aasta tagasi oli töötus 4,5 protsenti.

Toimetulek järjest raskem

Calgary toidupank on üks paljudest heategevusorganisatsioonidest, mis tegeleb rahalistesse raskustesse sattunud inimeste aitamisega. Eelmisel aastal kasvas nõudlus nende teenuste järele kahekordseks, ütles toidupanga juht James McAra.

25aastane Jaafer Khani oli üks nendest, kes alustas vahetult enne krahhi paljulubavat karjääri Alberta energiatööstuses. Ta jõudis paar kuud töötada. Tema tulevikuväljavaated läksid aga sama teed mis nafta hind.

„Olen proovinud igal pool tööd leida – käin üritustel ja kontakteerun erinevate allikatega. Kõik see on olnud minu jaoks väga raske,“ ütles ta. Khani naasis lõpuks samale tööle, kus oli olnud ülikooliaastatel. Ta üritab iga hinna eest oma õppelaene tasuda.

BluEra kutsenõustaja Julie Kemp ütles, et saab klientidelt varasemast rohkem kõnesid. Paljud kardavad, et naftasektoris ei olegi võimalik enam tööd leida. Mõned on otsustanud proovida õnne mõnes teises sektoris.

Kõiki mune ei peaks ühte korvi panema

Kemp soovitab klientidel tulla mugavustsoonist välja. Ta ütles, et Alberta provints ei peaks kõiki mune ühte korvi panema. Selle asemel tuleks maavarasid kasutada vastutustundlikult ning luua uusi ettevõtteid, mis ei sõltu energiasektorist.

Naftakrahh on Calgarys silmaga näha. Oksjonifirma omanik Larry Graham ütles, et inimesed ja ettevõtted panevad oma seadmeid nafta hinnalanguse tõttu müüki. Grahami sõnul võib olukord kujuneda hullemaks kui kunagi varem. Tema kätte on toodud palju kalleid seadmeid. „Enne, kui see läbi saab, võib asi hullemaks muutuda,“ ütles ta.

Iga nafta hinnalanguse järel kaotasid töö tuhanded inimesed. Investeeringuid vähendati aga miljardites dollarites. „Keegi ei arvanud, et kohe alguses olukord nii halvaks muutub,“ ütles FirstEnergy Capitali analüütik Martin King. „Suur osa Põhja-Ameerika tootmisest on ohus ning Kanada toodang on eriti haavatav,“ lisas ta.

Kõrged tootmiskulud

„Meie kulud nafta tootmiseks on jätkuvalt kõrgemad kui USAs. Tõrvaliivadest toodetav nafta ei anna kasumit,“ nentis King.

Tõrvaliivad (nimetatakse ka õliliivadeks) on looduslik segu liivast või savist, veest ja bituumenist. Segu töötlemine ja bituumeni eraldamine on kallis protsess. Lisaks kahjustab tootmisprotsess tugevalt keskkonda.

Nafta hinnad on viimase 19 kuu jooksul langenud üle 70 protsendi. OPECi riigid suurendasid oma tootmist rekordtasemeteni, millega püüti survestada kõrgemate kuludega tootjaid - näiteks USA naftatööstust.

Kanada naftatööstus võtab vastu isegi suurema löögi. Põhjus ei ole ainult selles, et tootmishind on kõrgem. Suur osa toodetavast naftast läheb ainult ühte riiki: Ameerika Ühendriikidesse.

„Meie ainukesest kliendist on saanud meie suurim konkurent. Saudid üritavad USA naftatööstust tagasi hoida, aga meie oleme need, kes saavad kõige suuremat kahju,“ ütles Calgary linnapea Naheed Nenshi.

„Me ei saa enam loota, et nafta hind tõuseb mingi teatud tasemeni. Me peame tõsiselt järgi mõtlema, kuidas tulevikus edasi minna,“ lisas ta.

Hetkel kuum