Indrek Mäe • 14 aprill 2016

Dollar on tõusuteel, nafta hind jätkab langemist

USA dollar  Foto: EPA

USA dollar jätkas tugevnemist, samal ajal kui Singapuri samanimeline valuuta reageeris linnriigi ootamatule rahapoliitika muutusele nõrgenemisega. Lisaks kukkus toornafta hind 41 dollarile barreli kohta.

Singapuri dollar on olnud ebastabiilne juba viimased viis kuud. Probleemid said alguse pärast kohaliku finantsvõimu ütlusi, mille kohaselt ei ole valuuta edasine kallinemine enam eesmärgiks.

Sarnaselt Singapuri dollariga nõrgenes ka Lõuna-Korea vonn. Vonni langus on reageeringuks riigis toimunud parlamendivalimistele.

Paljudes valdkondades levib optimism

Euroopa Stoxxi indeks liikus kuu kõrgeimale tasemele, samal ajal kui Aasia ja Vaikse ookeani indeks (MSCI) suutis tasa teha viimase aasta languse. Seda pärast Ameerika Ühendriikide rahvusvahelise panga JPMorgan Chase & Co avaldatud teateid, mille kohaselt ettevõtte tulud olid oodatust suuremad.

Dollari tõus enne inflatsioonimäära tõusu ennustavate andmete ilmumist võib tähendada, et USA majanduskasv püsib stabiilne ja puutumatu ning toetab seeläbi intressimäärade tõstmist sel aastal.

JPMorgani oodatust paremad tulemused põhjustasid ka teiste rahvusvaheliste aktsiate tõusu. Seda on sel nädalal märgata eriti Hiinas, kus väärtpaberiturg näitab taastumise märke.

Väärtpaberiturgudel tekitab optimismi ka arvamus, et peagi on oodata nafta hinna tõusu. Palju loodetakse 17. aprillil Dohas toimuvalt suurte naftatootjate tippkohtumiselt, kus arutatakse tootmismahule piirangute seadmist.

Euroala avaldab oma näitajad neljapäeval

Erinevate ennustuste kohaselt pole Inglise keskpangalt oodata intressimäärade muutumist enne G20 rahandusministrite ning pankurite Washingtonis toimuvat kohtumist.

Ameerika pangandus- ja finantsteenuseid pakkuv ettevõte Well Fargo teatab aga suure tõenäosusega tulude tõusust.

Hetkel kuum