Kadi Neemre • 3 juuni 2016

Miks loodi mais USAs nii vähe uusi töökohti?

Foto: EPA

Draatiliselt nõrk mai tööraport võib olla märk sellest, et tootlikkus hakkab pöörduma, hoiatab endine president Obama majandusnõunik Austan Goolsbee.

“Ma olen juba mitu kuud rääkinud, et kui tootlikkus on normaliseerumas, siis kukub märkimisväärselt ka loodavate töökohtade arv,” sõnas ta.

Goolsbee nimetas tootlikkust “metamärgiks”, mis heidab valgust kohutavale töökohtade kasvunumbrile USAs; eelmisel kuul loodi USA erasektoris vaid 38 000 uut töökohta.

Ökonomistid prognoosisid loodavaks töökohtade arvuks 164 000. Raporti kohaselt kukkus töötusemäär 4,7%-le, mis on oodatust suurem langus. Keskmiselt 0,2% tõusnud tunnipalk vastas analüütikut ootustele.

Goolsbee märkis, et Föderaalreserv peaks hoiduma intressimäärade tõustmisest on 14-15. juunil toimuval kohtumisel.

“Töökohti loodi väga, väga vähe. Nad ei saa juunis intressimäärasid tõsta. Kujutage ette, kui intressimäärad tõuseksid ja majanduse olukord muutuks veelgi hullemaks.”

“Föderaalreserv ei ole kunagi muutnud intressimäärasid kui majanduskasvu kiirus on alla 2,5% ning inflatsioon alla 2% sihi,” märkis Goolsbee.

Föderaalreserv kinitas oma aprillikuise kohtumise protokollis, et poliitikud tõstavad tõenäoliselt intressimäärasid kui majandusandmed on piisavalt head.

Keskpankurid tõstsid detsembris laenukulusid esimest korda enam kui üheksa aasta jooksul.

Endine George W. Bushi majandusnõunik Doug Holtz-Eakin sõnas, et kui oleks tema otsustada, siis ta tõstaks intressimäärasid. “Kuid nad ei tee seda,” usub ta.

Allianz Global Investorsi USA investeerimisstrateeg Kristina Hooper sõnas, et Föderaalreserv peaks tõstma intressimäärasid vähemalt 12,5 baaspunkti võrra. “Poliitikutel on vaja intressimäärade kärpimiseks mänguruumi juhuks, kui midagi halba peaks juhtuma.”

 

Hetkel kuum