Kadi Neemre • 20. juuni 2016 kell 15:30

Brexit võib põhjustada naftahinna languse

Foto: EPA

Kui Suurbritannia otsustab neljapäevasel referendumil Euroopa Liidust lahkuda, tooks see Societe Generale naftaturu analüütiku sõnul kaasa naftahinna lühiajalise languse.

Hääletuseelsel nädalal on globaalsed turud peamiselt keskendunud Suurbritannia referendumile. Nädalavahetusel avaldatud arvamusküsitluse andmete põhjal suurenes pisut Euroopa Liitu jääda soovijate arv. Selle tulemusena tegid Euroopa aktsiad 3,3% tõusu, Briti nael tugevnes dollari suhtes ning nafta hinnad tegid samuti ralli. Brenti toornafta hind tõusis 88 sendi võrra 50,05 dollarile barreli eest. WTI toornafta hind kasvas 82 sendi võrra ning barreli hinnaks kujunes 48,78 dollarit.

Eelmisel nädalal, mil arvamusküsitluste kohaselt oli Brexiti toetajate hulk ülekaalus, kukkusid ka nafta hinnad. Societe Generale naftaanalüütik Michael Wittner viitas, et riskikartlikkus oli naftaturugudel hääletuse eel kõrgenenud.

“Viimastel nädalatel on turud olnud mures globaalse majanduse nõrkuse ning negatiivsete intressimäärade poliitika üle mitmetes riikides.

Viimasel nädala on fookus nihkunud aga pigem Suurbritanniale ja eelseisvale referendumile, mis omakorda on mõjutanud naftaturge,” kirjutab Wittner oma avalduses.

“Brexiti korral avaldaks naftahindadele negatiivset survet justnimelt riskikartlikkus,” lisas ta.

Kuigi Brexiti tulemusi ei ole võimalik ette ennustada, oleks see Suurbritannia ja Euroopa Liidu jaoks ennenägematu sündmus, mis Wittneri sõnul paneks naftaturud koheselt reageerima ning kauplemine oleks raskendatud.

Nafta hinnad on sellel aastal taastuma hakanud ning tootmise ja nõudluse tasakaalu puudumine hakkab lõppema.

Wittneri sõnul peaks hoolimata kõigest üha kasvav nõudlus ja kahanev tootmine 2016. aasta teises pooles kaasa tooma globaalse turu tasakaalustumise.

“Pikalt oodatud tasakaalustumine on naftahindade hästi mõjunud ning meie hinnangul peaks trend jätkuma ka järgmisel aastal.”

 

 

Hetkel kuum