Sirje Rank • 14. oktoober 2016 kell 7:22

Ericssoni reiting langes, dividend ohus

Foto: Scanpix/Reuters

Reitinguagentuur Moody’s kärpis Rootsi telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericssoni reitingu tasemelt Baa1 tasemele Baa2, jättes väljavaate negatiivseks.

See tähendab, et järgmine reitingu ülevaatus värskelt kasumihoiatuse andnud Ericssonile võib tuua uue langetuse. Uuest reitingutasemest on spekulatiivse reitinguni kaks astet.

Reitingu langetamine on reaktsioon Ericssoni käibe ja kasumi languse kiirenemisele, mis praeguste ootuste järgi jätkub ka aastal 2017, ütles Moody’s. Reitingut toetab samas Ericssoni positsioon maailma juhtiva telekommunikatsiooniseadmete valmistajana ning tugev likviidsuspositsioon.

Reitinguagentuur S&P võttis Ericssoni reitingu võimalikuks langetamiseks vaatluse alla tänavu juulis. S&P reiting Ericssonile on tasemel BBB+.

Ericssoni jälgivad analüütikud revideerisid firma kasumihoiatuse järel dividendiprognoose. Viieteistkümne analüütiku uus hinnang andis keskmiseks dividendiootuseks selle aasta eest 2,52 Rootsi krooni aktsiast (läinud aasta eest oli dividend 3,7 krooni aktsiast). Carnegie arvab, et Ericsson jätab tänavuse aasta eest dividendi üldse maksmata.

Kolmapäeval üllatas Ericsson kasumihoiatusega, mille peale aktsia kukkus üle 20%.

Läinud aasta eest makstud dividend oli 7,5% Ericssoni aktsia hinnast ning kõrgeim telekommunikatsioonifirmade seas makstud dividend, vahendas Bloomberg. Keskmine tootlus sektoris on 2,2%. Ericsson maksis 2015. a dividendideks 12 miljardit Rootsi krooni. Kui nüüd dividendi kärbitakse, siis oleks see Ericssoni jaoks 2004. aastast esimene kord.

OP panga analüütik Hannu Rauhala kommenteeris agentuurile Bloomberg, et Ericsson ei pea ilmselt üle vaatama üklsnes oma dividendipoliitikat. Ilmselt tuleks ka ära müüa toooteüksusi, kus Ericssoni konkurentsieelis ei ole kuigi suur.

„Ericssonil on väga lai tooteportfell ja võib-olla tuleks neil mõelda, millised on põhitooted ja millised mitte,“ ütles Rauhala. „Neil on vaja visiooni, kuhu turg liigub, et siis oma kukude struktuur sellele vastavaks kohandada.“

Hetkel kuum