Mait Kraun • 19. oktoober 2016 kell 9:32

Hiina müüb USA võlakirju

Hiina lipp  Foto: epa

Hiina hoidis viimati nii vähe USA võlakirju 2012. aastal, sest maailma suuruselt teine majandus püüab jüaani kursi turgutamiseks vahendeid leida, vahendab Bloomberg.

Hiinal oli augustis kokku 1,19 triljoni dollari väärtuses USA dollareid ja võlakirju, mis on eelneva kuuga võrreldes 33,7 miljardi võrra vähem. Tegemist on suurima langusega alates 2013. aastast, selgub USA rahandusministeeriumi avaldatud andmetest.

Hiina on USA kõige suurem kreeditor, järgneb Jaapan. Jaapani USA võlakirjade ja dollarite maht langes 10,6 miljardi võrra 1,14 triljoni dollarini, mis on esimene langus kolme kuu jooksul. Saudi Araabia vähendas oma positsiooni USA riigivõlakirjades juba seitsmendat kuud järjest ja praegu ulatub see 93 miljardini.

Augusti seisuga on Hiina viimase aasta jooksul müünud 570 miljardi dollari väärtuses välisvaluutadega seotud varasid, selgub USA rahandusministeeriumi kalkulatsioonidest. Ministeerium teatas, et hiinlased püüavad selle abil toetada jüaani kurssi, mille kiire langus ohustaks maailmamajandust.

Hiina välisvaluuta reservid langesid augustis 16 miljardi dollari võrra 3,19 triljonini. Veel 2014. aastal ulatusid reservid 4 triljoni dollarini. Septembris langesid reservid veel 19 miljardi võrra madalaima tasemeni alates 2011. aastast.

Hetkel kuum