Pille Ivask • 1. november 2016 kell 7:30

Hiina majandus stabiliseerub

Foto: EPA

Hiina ostujuhtide indeks oli oktoobris prognoositust kõrgem, mis viitab analüütikute sõnul maailma suuruselt teise majanduse olukorra stabiliseerumisele.

Hiina ametlik ostujuhtide indeks PMI oli oktoobris 51,2 punkti, mis on parem tulemus võrreldes nii augusti kui septembriga, aga ka analüütikute prognoosituga. Reutersi küsitletud ökonomistid olid ennustanud oktoobri tulemuseks 50,4 punkti. Ametliku ostujuhtide indeksi koostamisele on arvesse võetud ainult riigiettevõtete ostujuhtide kommentaarid.

Tulemus üle 50 punkti tähendab, et tootmistegevuses on näha aktiveerumist, tulemus alla 50 näitab aga vähenemist.

Hiina teine, Caixi ostujuhtide indeks näitas samuti oodatust tugevamat tõusu, kerkides 51,2 punktini. Ühtlasi tähendab see viimase viie aasta kiireimas tempos edenemist. Caixi indeksisse on kaasatud keskmise suurusega ettevõtete ostujuhtide kommentaarid olukorra kohta ehk indeks täiendab ametlikku ostujuhtide indeksit ning aitab asjast saada parema ülevaate.

“Pole kahtlustki, et sel aastal on Hiina majandus päris korralikult taastunud,” kommenteeris Morgan Stanley Aasia ja arenevate turgude strateeg Jonathan Garner.

Samas on analüütikud viidanud, et Hiina majanduse taastumine võib olla üksnes näiline, kuna kasv tuleneb peamiselt laenukoormuse kasvust. Korduvalt on räägitud näiteks kinnisvaramullist.

“Me peame vaatama, kuhu suundub Hiina majandus 2017. aastal. Me ootame, et praegune kasv peaks raugema järgmise aasta keskpaigas,” leidis Garner.

Hiina börs reageeris kõrgemale ostujuhtide indeksile tõusuga. Shanghai Composite kerkis pärast PMI tulemuste teatamist 0,63% võrra, Shenzhen Composite aga 1,04% jagu.

Hetkel kuum