Mait Kraun • 5. november 2016 kell 7:15

500aastane börsigraafik aitab näha laiemat pilti

Lucas Cranach the Elderi maal "Kristus lapsi pühitsemas"  Foto: EPA

Aktsiaturud langevad ning kardetakse, et kukkumine võib süveneda. Pool aastatuhandet tagasi vaatav graafik aitab näha aga laiemat pilti, kirjutab MarketWatch.

Standard & Poor’s 500 langes reedel üheksandat päeva järjest – viimati kukkus indeks nii pikalt järjest 36 aastat tagasi. Negatiivne trend on üles äratanud pessimistid, kes prognoosivad, et USA aktsiaturg peaks kohe-kohe kokku kukkuma.

Investoritel on aga oluline meeles pidada, et suuremas pildis on selline langus vaid väike virvendus.

Investeerimisfirma First State Investmentsi fikseeritud sissetulekuga varade endine juht Kieron Nutbrown teinud ära suure töö ja kokku pannud 500aastase aktsiagraafiku, mis annab turgude ajaloost hea ülevaate.

Graafikult on näha, kuidas aktsiaturud on üle elanud sõdu, revolutsioone ja suuri majanduskriise.

Halvemad ja paremad ajad

„Graafik on tehtud ainult selleks, et illustreerida finantsajalugu,“ ütles Nutbrown MarketWatchile. „Seal on visualiseeritud aktsiaturgude pikaajalised meeleolud – paremad ja ka halvemad ajad.“

Nutbrown on praegu sõltumatu analüütik ning turgude edasise suuna osas ta seisukohta ei tahtnud võtta. Samas ta märkis, et aktsiaturgudel on tegelikult läinud hästi ning vana ütlus „aktsiaturud ronivad murede seinast üle“ (markets climb a wall of worry) peab suuresti paika.

Ta lisas, et turgude ajastamine ja korrektsioonide ennustamine ei ole turuosaliste jaoks väga tulemuslik tegevus.

Nutbrown kasutas 500aastase aktsiagraafiku tegemisel Genova, Hollandi ja Suurbritannia turgude andmeid (1509-1788) ja seejärel USA S&P 500 indeksi andmeid (1789-2016).

Vaadata tuleks laiemat pilti

Analüütik märkis, et tema loodud indeksis ei ole arvestatud dividendide või aktsiate tagasiostudega. Lisaks sellele ei ole hinnad kohandatud inflatsiooniga. Samuti on tähtis meeles pidada, et pikaajalistel indeksites vahetuvad ebaedukad ettevõtted edukate vastu (survivor bias).

Pikaajaline pilt aitab aru saada, kuidas on globaalsed sündmused aktsiaturgudele kümnendite ja ka sajandite jooksul mõjunud. Samuti on parem praegust turgude olukorda laiemas pildis näha.

„Suur osa finantsalastest kommentaaridest on tehtud lühiajalist pilti silmas pidades. Ma usun, et see graafik aitab inimestel pikaajalisemat ja laiemat pilti näha,“ ütles Nutbrown.

USA presidendivalimised on lähenemas ning volatiilsus kasvamas. Investoritel tasub aga olla rahulik ja olukorda veidi laiemalt vaadata. Kindlasti aitab allpool olev graafik sellele kaasa.

Parema kvaliteediga graafikut, kus tekst on loetavam, saab vaadata siit.

Aktsiaturgude 500aastane ajalugu  Foto: Kieron Nutbrown
Hetkel kuum