Ühikatoas sündinud ettevõte müüdi sadade miljonite eest

Dyni kontor Manchesteris  Foto: epa
Pille Ivask • 26. november 2016 kell 8:30

Ameerika tudengite rajatud ettevõte Dyn müüdi sel nädalal 600 miljoni dollari eest suurettevõttele Oracle.

Serveriteenust pakkuva ettevõtte Dyn lugu ei erine paljudest neist Silcon Valley edulugudest, millest juba räägitud. Kui välja jätta üks asi: ettevõte ei sündinud Silicon Valleys, vaid New Hampshire’i osariigis Manchesteri linnas.

Oracle ega Dyn pole täpsemaid lepingutingimusi avaldanud, kirjutab Business Insider. Küll on teada, et Dyn läks Oracle’ile maksma 600 miljonit dollarit, mis juba iseenesest on analüütikute hinnangul märkimisväärne: nimelt olla Oracle üsna kooner ning ettevõtete eest eriti raha välja käia ei taha.

PitchBook kirjutab, et mais teatasid investorid Dyni turuväärtuseks 356 miljonit dollarit. Samal kuul kaasas Dyn teises rahakaasamise ringis 50 miljoni dollari jagu investeeringuid. Hiljem summa kahekordistus.

“Saame raha või lõpetame”

Nagu paljudel ettevõtetel, polnud ka Dyni algus eriti paljulubav. Vastupidi, toona ühikas elavatele tulevastele miljonäridele Jeremy Hitchcockile ja Tom Dalyle tundus, et ideel pole elujõudu ning asi tasuks üldse ära lõpetada. Sisuliselt pakub Dyn domeeni nimeserveri (DNS) teenust. DNS tähendab, et veebisaidi nimi (näiteks aripaev.ee) muudetakse arvutitele arusaadavaks numbrikombinatsiooniks ehk IP-aadressiks ja vastupidi.

Hitchcock ning Daly asutasid ettevõtte üle 11 aasta tagasi oma ühikatoas. Kuigi tegu oli tasuta teenusega, ei tuntud selle vastu suurt huvi ning toona 20. eluaastates noormehed mõtlesid, et jätavad mõtte sinnapaika.

“Panime küll üles nupu, mille kaudu sai meile annetada, kuid raha eriti ei tulnud. Siis lubasime üksteisele, et kui me järgmiseks nädalaks 25 000 dollarit kokku ei saa, paneme asja kinni. Ja me saime 40 000,” meenutas Hitchcock.

Noormehed olid üllatunud ning mõistsid, et Dynist võib sündida midagi suurt. Nad asusid asja kallale ning kaasasid turundusmeeskonna, keda asus juhtima Kyle York. Hitchcock ja Daly juhtisid ettevõtet üheskoos üle 11 aasta ega kaasanud selle aja jooksul riskikapitalistidelt ühtegi senti.

Hitchcock ja Daly lahkusid

Dyn lõi õitsele. Ettevõttel on praegu enam kui 450 töötajat ning umbes 3500 klienti, teiste seas Netflix, Pfizer ning Twitter.

Esimese rahanoosi sai Dyn riskikapitalifondidelt alles 2012. aastal, mil ettevõte kaasas 38 miljonit dollarit. Daly lahkus pea kohe pärast seda ettevõttest. Selle aasta mais sai ettevõte veel 50 miljoni jagu investeeringuid ning nüüd ütles ettevõttele hüvasti selle teine asutaja Hitchcock. Turundust vedanud York on endiselt firma eesotsas.

Hitchcock on praegu eesmärgiks võtnud Manchesteri start-up'e tagant utsitada ning temast on saanud ingelinvestor.

Häkkerid püüdsid murda

Suurema avaliku tähelepanu osaliseks sai Dyn möödunud kuul, mil häkkerid said neile näpud taha. Neil küll ei õnnestunud süsteemi sisse häkkida, ent nad suutsid serveri nõnda üle koormata, et see kõiki käske hallata enam ei suutnud.

Oracle teatas, et pahalaste tekitatud segadus nende otsust ettevõte ära osta ei mõjuta. Ja selleks pole ka mingit põhjust: ettevõttel on Dyni soetamisest paljugi võita, kuna Oracle’i üks peakonkurente Amazon Web Services on temast pilveandmetöötlust silmas pidades kõvasti ees.

Hetkel kuum