Pille Ivask • 29. november 2016 kell 7:01

Nafta hind langes

nafta  Foto: epa

Nafta hind langes, sest analüütikud kahtlevad üha enam OPECi liikmete võimes leppida homsel kohtumisel kokku tootmismahtude langetamine.

OCBC panga analüütik Barnabas Gan lausus MarketWatchile, et plaan tootmismahte kärpida on ilmselt liiva jooksnud. Iraan, Iraan, Nigeeria ja Liibüa on esitanud OPECi kohtumistel oma nõudmisi, miks nad tootmismahtude kärpimises osaleda ei taha. Kui Iraan toob põhjuseks sanktsioonid ning Iraak ISISega võitluse, siis Nigeeria ja Liibüa ei soovi tootmismahte kärpida sõjaliste rünnakute tõttu, mis on niigi naftaeksporti häirinud.

SCI Internationali energiaanalüütik Gao Jian märkis omakorda, et ehk polegi tootmismahtude kärpimine õige, kuna sel juhul tõuseksid hinnad ning OPECisse mitte kuuluvate riikide naftatootjad oleksid varmad oma tootmisvõimsust tõstma. See aga tähendaks kindlat hinnalangust juba pikema perioodi vältel.

ING Banki analüütik Hamza Khan lausus, et OPECi ponnistuste tulemuslikkus on üldse küsitav, kuna nii USA naftatootjad kui Põhjamere tootjad on toodangut suurendanud ning prognooside kohaselt teevad seda veelgi. “Kogu asi on tegelikult üsna rumal. Kui ühel pool vähendatakse, siis teisel pool suudetakse kohe kiiresti tootmist suurendada,” iseloomustas Khan praegust olukorda naftaturul.

Nafta hind on langenud 0,6% võrra 47,42 dollarini barrelist.

Hetkel kuum