Olavi Teppan • 18. jaanuar 2017 kell 17:27

Gatesi fond müüb Berkshire'i aktsiaid

Microsofti asutaja Bill Gates on tuntud oma filantroopia poolest.  Foto: EPA

Bill & Melinda Gates Foundation teatas, et müüb kolme aasta jooksul 60 miljonit Berkshire Hathaway aktsiat. Sellega viib fond ennast vastavusse USA maksuseadustega, mis piiravad erakapitalil põhinevate fondide osalust ettevõtetes.

Müügiotsus on jätkuks samalaadsele tegevusplaanile, mille fond käivitas 2014. aastal ja mis lõpeb käesoleva aasta juunis. Pikendatud plaan kestab vähemalt 2020. aasta juunini, teatab Berkshire Hathawayle kuuluv ajaleht Omaha World-Herald.

Fondile kuulub praegu umbes 5,3 protsenti Berkshire Hathaway B-aktsiatest ehk 68,7 miljonit aktsiat, mille on fondile kümne aasta jooksul annetanud ettevõtte tegevjuht Warren Buffett. Ta on lubanud annetada suurema osa oma varandusest mittetulundusorganisatsioonidele ning sellest annetustest omakorda suurima osa on saanud Gates Foundation.

2015. ja 2016. aastal annetas Buffett fondile ühtekokku 30,7 miljonit aktsiat ning samas suurusjärgus on ta lubanud fondi toetada ka järgnevatel aastatel. Aktsiamüügist saadavat tulu plaanib fond kasutada mitmesuguste heategevuslike programmide elluviimiseks, muu hulgas hariduse ja meditsiiniteaduse edendamiseks ning vaesuse leevendamiseks.

Alates 15. novembrist on gates Foundation müünud enda teatel 3,3 miljonit Berkshire Hathaway B-aktsiat koguväärtusega 525 miljonit dollarit. Jätkuplaan näeb maaklerile ette müüa aktsiaid turuhinnaga „kõige soodsamal võimalikul viisil, võttes arvesse kõiki asjaolusid ja turul valitsevaid tingimusi“. Nõudluse vähenemisel müük peatatakse.

Berkshire Hathaway B-aktsia sulgus eile New Yorgi börsil hinnaga 159,64 dollarit.

Hetkel kuum