Olavi Teppan • 9. veebruar 2017 kell 17:49

Fedi Evans: vajame inflatsiooni

USA Föderaalreserv  Foto: Scanpix/Reuters

Chicago Föderaalreservi (Fed) president Charles Evans lausus tänases sõnavõtus, et Ameerika Ühendriikide keskpank peab püüdma inflatsiooni tõsta, muidu kannatab panga usaldusväärsus.

Chicago finantsanalüütikute ühingu ees peetud kõnes väljendas Evans kartust, et Föderaalreserv kaotab investorite silmis oma positsiooni, kui ei suuda kergitada inflatsiooni kahe protsendini.

„Usun pigem riski, et avalikkus kahtleb meie meelekindluses tõsta inflatsiooni kahe protsendini, kui meie tahtes seda uuesti kontrolli alla saada, kui see peaks kahe protsendi piiri oluliselt ületama,“ ütles Evans MarketWatchi vahendusel.

Kui Fed seda eesmärki ei täida, kannatab keskpanga usaldusväärsus ja raskeneb edasiste eesmärkide saavutamine, lisas ta. Jaapani ja eurotsooni kogemus näitab tema sõnul, et odavam ja tõhusam on ajada poliitikat, mis kindlustab usaldusväärsuse, enne kui intressimäärad nulli viiakse.

1970. ja 1980. aastatel kõnelesid Föderaalreservi juhid tihti just vajadusest inflatsiooni langetada, et keskpanga usaldusväärsust säilitada.

Evansi sõnul peaks USA jõudma kaheprotsendilise inflatsioonini lähema kolme aasta jooksul, kuid takistuseks võivad saada dollari tugevnemine ja välised deflatsioonilised jõud.

Nädal tagasi oli Evans öelnud, et ootab sel aastal intressimäärade tõstmist vähemalt kahel korral. Saint Louisi Föderaalreservi presidendi James Bullard pidas aga tänases sõnavõtus mõistlikumaks intressimäärade tõstmisega mitte kiirustada, kuna Trumpi administratsiooni eelarvepoliitikaga seotud ebaselgus varjutab USA majanduse väljavaateid.

Hetkel kuum