Fredy-Edwin Esse • 24. juuni 2017 kell 9:45

BRIC on jälle popp

BRICS-riikide juhid G20 kohtumisel Hangzhous, vahel lisatakse peale Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina nimistusse ka Lõuna-Aafrika.  Foto: EPA

Selle sajandi alguses üheks kõlavamaks ja lootustandvamaks investeeringuks kujunenud BRIC-riigid kaotasid alates 2012. aastast tugevalt populaarsust. Nagu habe hipsterite põskedel, on ka BRIC-riigid taas moes ja isegi investor Toomas on kasutanud võimalust neisse investeerida.

Investorid on taas avastanud nelja suure areneva turuna tuntud BRIC-riigid ehk Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina. Raha sissevool riikidesse on taas mitme aasta tipus ja see on aidanud ka aktsiaturud uute kõrgusteni. Ekspertide sõnul panustavad investorid maailmamajanduse kasvule, mis suurendab nõudlust nimetatud riikide tooraine ekspordi järele ning kasvatab sealset keskklassi ja rahvastiku ostujõudu.

Tegu on mõnes mõttes täieliku kannapöördega investorite suhtumises neisse riikidesse. Suurim BRICile keskenduv börsil kaubeldav fond (ETF) kaotas 2012. aasta lõpu ja 2016. aasta alguse vahepeal 40% oma väärtusest, sest kõigis nimetatud riikides oli tõsiseid probleeme. Brasiilias tekkis poliitiline ebastabiilsus ja riik jäi ilma oma kõrgest krediidireitingust, Hiina majanduskasv aeglustus ja tekkisid mured, Venemaad sandistasid nafta hinna langus ja lääneriikide sanktsioonid ning India kaubandusdefitsiit muudkui paisus.

“Paranevad fundamentaalnäitajad, atraktiivsed valuatsioonid ning kõrge tootlus maailmas, mis januneb tootluse järele, on muutnud arenevad turud taas atraktiivseks, sealhulgas ka mõne BRIC-riigi,” kommenteeris Bloombergile Morgan Stanley Investment Managementi portfellihaldur Jens Nystedt.

Andmed näitavad, et mitteresidentide investeeringute sissevool BRIC-riikidesse kasvas mais 166,5 miljardit dollarit, samas kui aasta varem oli väljavool 28,3 miljardit dollarit. Esimeses kvartalis oli raha sissevool Hiina aktsiaturgudele kahe aasta suurim ning nõudlus India võlakirjade järele oli ligi kolme aasta kõrgeim.

Viie aastaga ligi 90% miinust

Praegu hakkab paistma, et BRIC on taas oma nime väärt. Selle väljendi tõi kasutusele 2001. aastal toonane Goldman Sachsi ökonomist Jim O’Neill ning akronüüm BRIC muutus kiiresti kasvava areneva turu sünonüümiks. Hiljem lisas osa analüütikuid lõppu veel S-tähe, mis tähistab Lõuna-Aafrikat.

2013. aastale eelnenud 10 aasta aktsiaturgude keskmine tootlusmäär BRIC-riikidel oli 17% aastas, umbes kaks korda rohkem kui arenenud riikidel keskmiselt. 2012. aasta lõpus vallandus paanika, et paljud arenevad turud, sealhulgas India ja Brasiilia, ei suuda meelitada vajalikus koguses välisinvesteeringuid. 2015. aasta oktoobris oli Goldman Sachs sunnitud lõplikult sulgema enda BRIC-riikidele keskenduva fondi, sest fond oli 2010. aasta tipust kaotanud 88%.

Selle aasta alguses muutusid Goldmani analüütikud taas BRICi teemal positiivsemaks, soovitades klienditel investeerida Brasiilia, Venemaa ja India valuutadesse. Jim O’Neill, kes töötas David Cameroni teises valitsuses kaubandusministrina, usub endiselt BRICi edusse ja tema sõnul on hirmud Hiina majanduse aeglustumise pärast täiesti ülepaisutatud. Tema jaoks on endiselt suurim lugu arenevate turgude tarbijate kasv, mida veab Hiina paisuv keskklass.

Indias peaksid peaminister Narendra Modi reformid aitama kiirendada majanduskasvu ja välisinvesteeringute sissevoolu, mis võib muuta India üheks dünaamilisemaks turuks järgmise paari aasta jooksul, ütles kliendikirjas T. Rowe Price’i portfellihaldur Charles Knudsen.

Venemaa on suurim küsimärk

Bloombergi küsitletud analüütikud prognoosivad, et India peaks järgmise kolme aasta jooksul võtma Hiinalt tagasi kiireimini kasvava suure majanduse tiitli.

Brasiilia puhul nähakse, et olukord väga palju hullemaks enam minna ei saa. Maailmas on siiski ainult üks Venezuela. Lõuna-Ameerika suurim majandus on välja tulemas viimase saja aasta rängimast majanduskriisist ning ekspertide sõnul on raske ette kujutada, mis peaks Brasiilias hullemaks minema, et investoreid veel enam välja ajada.

Venemaa on ilmselt suurim küsimärk neist neljast riigist. Nafta hind on praegu selgelt alla 50 dollari barrelist ja kuigi riik on üritanud hajutada enda riigieelarve sissetulekuid, siis laialt vohav korruptsioon pärsib arengut. Lisaks tuleb veel arvesse võtta lääneriikide sanktsioone, aga kui toorainehinnad peaksid maailmamajanduse tugevnedes tõusma, siis Venemaal on palju riike üle maailma, kuhu oma kaupa eksportida.

Juhuslikult otsustas Toomas ka ühte BRIC-riiki investeerida, mida ta enda sõnul nimetab vastuoluliseks investeeringuks ja nõrganärvilistele ta seda ei soovita. Kui teema pakub huvi, siis tasub investor Toomase tegemistel silma peal hoida. Mind ennastki väga huvitab, kuidas Toomase ebatüüpiliselt riskantne käik välja mängib.

Hetkel kuum