Mait Kraun • 21. oktoober 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Teemandid – kas rikka mehe uus kuld?

Teemandid.  Foto: Reuters/Scanpix

Teemantidega kauplemine muutub järjest läbipaistvamaks ja lihtsamaks ning turuosalised usuvad, et peagi võivad kalliskivid juba kullale arvestatavat konkurentsi pakkuda.

Lõpuks on ka teemantidel võimalus olla investori parim sõber, teatas Singapore Diamond Investment Exhchange (SDIX) eelmisel nädalal. Vahetusbörs lõi teemantide standardiseeritud vormi, mis võimaldab kalliskividel nüüd kullaga rinda pista.

Tööstuse esindajad ütlevad, et teemandid on maailma kõige kontsentreeritum rikkuse allikas, aga investoreid on need külmaks jätnud. Nende jaoks on teemandid kehvem rikkuse säilitaja kui kuld, sest iga kalliskivi on erinev, mis muudab nende väärtuse subjektiivseks ja nendega kauplemise keeruliseks.

Teemantidest võib saada uus kuld

SDIXi asutaja ja juhatuse esimees Alain Vandenborre ütles, et tehnoloogia on selle probleemi ära lahendanud ning teemantidest võib saada „uus kuld“.

Diamond Bullion, mille lõi Singapore Diamond Mint, on kollektsioon investeerimiskõlblikest teemantidest. Lisaks saab nende väärtust kiiresti järele kontrollida. Nende väärtus jääb 100 000 ja 200 000 dollari vahele. Tulevikus on tõenäoliselt võimalik osta ka sellest odavamaid ja kallimaid kive.

Teemante hoitakse krediitkaardi suuruse seadme peal, kus on kiip, mis võimaldab börsikauplemise ja autentsuse kiirkontrolli abil teemandi väärtust hinnata. See on väga tähtis, sest neil kivikestel ei ole konkreetset edasimüügihinda määratud.

Diamond Bullionile tehtud märgis, mille töötas välja International Institute of Diamond Grading and Research (IIDGR), annab lisagarantii.

Kauplemine järjest läbipaistvam ja lihtsam

De Beers on maailma suurim teemanditootja, lisaks toodab ettevõte ka seadmeid, mis võimaldavad kontrollida kalliskivide ehtsust ning kraadi. Varem müüs ettevõte oma teemante piiratud seltskonnale (sightholders).

Teemantidega kauplemine on viimasel ajal aga järjest avatum. 2008. aastal alustas De Beers lihvimata teemantide müümist internetioksjonitel. Selle aasta juunis alustati ka lihvitud teemantide oksjonimüüki.

SDIX, mis alustas tegevust 2016. aastal, teatas, et see on maailma esimene ja ainuke elektrooniline vahetusbörs, mis võimaldab kaubelda investeerimiseks kõlblike teemantidega.

Teemandikaevandajate jaoks oli Diamond Bullioni leiutamine hea uudis. „Kõik, mis muudab teemandihinna läbipaistvamaks, on hea,“ ütles Sierra Leones tegutseva teemandikaevandusfirma tegevjuht Karl Smithson.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt