Pille Ivask • 18. märts 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Bitcoine pole mõtet kaevandada

Bitcoin  Foto: Bloomberg

Mõned eksperdid väidavad, et krüptorahade kaevandamine ei tasu end praegustes hinnatingimustes ära.

Neljapäeval ilmunud raportis kirjutab Thomas Lee Fundstratist, et kui bitcoin kaupleb edasi samal tasemel nagu praegu, on selle kaevandamine mõttetu. Fundstrati mudeli kohaselt maksab ühe bitcoini kaevandamine 8038 dollarit. Niisugune summa on saadud arvestades kolme komponenti: seadmete ostuks läinud raha, elektrikulutusi ning jahutussüsteemi haldamist.

CoinDeski bitcoini hinnaindeksi kohaselt oli bitcoini hind neljapäeval alla 8000 dollari piiri. Bitcoinide kaevandamiseks läheb tarvis võimsaid arvutussüsteeme, mis lahendavad erinevaid matemaatilisi tehteid. Kaevandajatele potsatab üks bitcoin, kui tehe on edukalt sooritatud.

On loogiline, et kui bitcoinide kaevandamine on kallim kui krüptomündi turuhind, kaob varem või hiljem kaevandajatel huvi selle vastu ära.  

“Mõningatel juhtudel kaevandajad lihtsalt lülitavad masinad välja seniks, kuni hind natuke tõuseb,” ütles Blockchain Intelligence Groupi kaasasutaja Shone Anstey CNBC-le. “Asi on jõudnud selleni, et keegi kaotab oma raha.”

Kallid seadmed

Kui varem pidi krüptomündi kaevandamise vastu huvi tundja soetama endale seadmeid mitmesaja või mitme tuhande dollari eest, siis seda tehes tuleb alati arvestada, et tehnoloogia muutub aina võimsamaks ning seadmeid tuleb suhteliselt sageli välja vahetada.

Fundstrati mudeli kohaselt maksavad seadmed ning nende asendamine uutega umbes poole kogu kaevandamistegevusest.

CryptoCompare’i juht Charlie Hayer märkis CNBC-le, et bitcoinide kaevandajate teenitav tulu on viimase kuu jooksul vähenenud kaks korda, kuna üha enam inimesi tunneb huvi krüptomüntide kaevandamise vastu.

Elektri hinna küsimus

Kui seadmed ning nende hind kõrvale jätta, mängib bitcoinide kaevandamisel suurt rolli ka elektri hind.

Nii seisab Fundstrati raportis, et bitcoine kaevandavad hiinlased on juba üksnes elektrihinna tõttu kaevandamiskulude mõttes oluliselt soodsamal positsioonil kui ameeriklased. Hiinlaste jaoks maksab elekter veidi vähem kui 4 senti kilovatt-tund. Fundstrati analüüs põhineb sellel, et globaalne keskmine elektrihind on 6 senti kilovatt-tund. Võrdluseks, veebruaris oli elektribörsi Nord Pool Spot Eesti keskmine hind 4,35 eurosenti kilovatt-tund. 

Tõsi, hiinlasi motiveerib bitcoine lisaks madalale elektrihinnale kaevandama ka välise finantsmaailmaga nii-öelda ühenduses olek. Bitcoinide kaevandamine võimaldab hiinlastel kõrvale hiilida riiklikest kapitaliregulatsioonidest. Seetõttu ei tasu imestada, et maailma viiest suuremast krüptorahakaevandusest neli asuvad just Hiinas.

Fundstrati kalkulatsioonide kohaselt peaks bitcoini hind jõudma 3000-4000 dollari ligidale, et kaevandused sootuks suletaks.

Seni on bitcoini hinnalaeks jäänud umbes 19 000 dollarit. Praegu jääb hind veidi üle 7600 dollari.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt