investor Toomas • 31. märts 2016 kell 12:19

Investor Toomas: suur tõus teeb meele heaks

Brasiilia börs jätkab tõusulainel.  Foto: EPA

Kuigi mul on aasta alguse järsk börsilangus endiselt teravalt meeles ning olen sest ajast peale näppude vahel murelikult PIN-kalkulaatorit veeretanud, paistab praegu turgudel tubli pärituul purjedes olevat.

Kui jaanuaris oli vaatepilt börsidel veripunane ning saja maailma peamise börsiindeksi seas suutis end plussi vedada vaid käputäis, siis aasta kolmandal kuul oli pilt täpselt vastupidine – suurimate turgude seas oli langejaid vaid tosin.

Vahepeal on nii mõndagi juhtunud: tooraine hinnad, eeskätt musta kulla barrelihind 40 dollari ringis, on leidnud aasta algusega võrreldes stabiilsema toetustaseme ning märtsis tuli Euroopa Keskpangalt (EKP) värske otsus kärpida intressimäärasid ja laiendada rahatrüki mahtu.

Turud tulid august välja

Ilmselt on just need kaks tegurit peamised põhjused, miks pullid on nüüdseks karudelt taas jõuliselt juhtohjad haaranud. Maailma parimate börside märtsi edetabelis minu jaoks suuri üllatajaid ei olnud. Jätkuvalt troonib esikohal Brasiilia börs, mis tõusis kuuga enam kui 21% ning on ka aasta algusest alates eurodes arvestatuna vankumatult parim turg.

Olen regiooni üha pingsamalt jälgima hakanud ning arenevate turgude ekspertideltki nõu küsinud. Praegu paistab, et investorid ootavad sügavas majanduskriisis riigis eeskätt võimuvahetust ning oma panuse on lisaks toorainete hinna taastumisele andnud ka intressimäärade tõstmisega viivitada lubanud USA Föderaalreserv.

16 aasta lõikes suurima kuusisese tõusu teinud Brasiilia aktsiaid ma vaatamata üha tõenäolisemale võimuvahetusele siiski ostma ei torma. Võrreldes teiste arenevate turgudega, kaupleb sealne börsiindeks suhtarvude järgi pea kümnendiku võrra kallimal tasemel ning elu on korduvalt tõestanud, et esialgse eufooria lahtumise järel on kukkumine kiire tulema.

Kreeka üllatas

Ehkki Sao Paulo börsiindeksi järsk tõus mind pahviks ei löönud ning ka naaberriigi Peruu teine koht edetabelis ülemäära ei üllatanud, oli mõnevõrra üllatav leida paremuselt kolmandalt kohalt veebruarikuu suurim langeja Kreeka börs. Kreeka aktsiate mõningase taastumise taga nähakse eeskätt just EKP viimaseid otsuseid, millest loodetakse euroala majanduse taastumist.

Kui Kreeka tuli kuuga august välja, siis vastupidine pilt avaneb märtsi halvimate börside pingereas – veebruaris pea 16% tõusnud Venezuela börs langes märtsis enam kui 45%. Halvemuselt järgnesid Ukraina ja Mongoolia börs.

Pärast viimast kohtumist Trigon Capitali juhi Joakim Heleniusega hakkasin tõsisemalt mõtlema just Ukraina börsile ning lisasin selle esimest korda ka enda jälgimisnimekirja. Olgugi, et venelased on tüki riigist okupeerinud ning seal käib endiselt sõjategevus, peitub riigis kahtlemata suur pikaajaline potentsiaal.

Seniks kui nii peadpööritavat riski võtta ei soovi, sobivad pikaajalisele investorile endiselt suurepäraselt turvalisemad lähibörsid. Läinud kuul tõusis Tallinna börs pea 4% ning Vilniuse börs kerkis 3,5%. Vaid Läti börs lohises ligi 2% suuruse miinusega õnnetult järel.

Hetkel kuum