investor Toomas • 10. märts 2019 kell 8:44

Kahetisi sõnumeid Norra naftafondist

Võisin kergendatult hingata, sest Equinori osalust Norra naftafond maha ei müünud.   Foto: Reuters/Scanpix

Seekord pääsesin kerge ehmatusega.

Iseenesest ei olnud see üllatus, kui maailma suurim riiklik investeerimisfond Norra naftafond reedel lõpuks teataski, et lõpetab nafta- ja gaasisektori aktsiatesse investeerimise.

Seda teemat on ju arutatud juba mõnda aega, et Norra tahab oma suurt sõltuvust nafta- ja gaasisektorist vähendada ja teha seda muuhulgas läbi oma suure pensionifondi investeeringute. Nii tahetakse kaitsta tallele pandud rikkust toorme ja varade hinna pöördumatu languse eest.

Ehmatus oli see mulle sedavõrd, et mõtlesin kohe, kuidas see minu investeeringut Equinori mõjutab. Aktsia oligi punases, kuid arvan, et osaliselt oli selle põhjuseks ka reedel uut kinnitust saanud maailmamajanduse kasvu aeglustumine ja nafta hinna langus. Sest Equinori osalust Norra naftafond ei müünud. Niisamuti ei müüdud ära Totali, Shelli, Exxon Mobili ega BP aktsiaid. Selgitus sinna juurde oli, et suured integreeritud kütusefirmad on samal ajal ka suured taastuvenergiasse investeerijad. Mis on tõsi – olen seda ka ise Equinori puhul tihti plussina esile tõstnud. Peale Hiina Cnooci mulle suuremate müüki minevate aktsiate seas tuttavaid nimesid rohkem polnudki.

Naftafondi samm oli lühike, portfellist lähevad välja vaid naftaluure ja tootmisega tegelevad ettevõtted, kuid siiski märgiline. Tegemist on maailma suurima aktsiainvestori seisukohavõtuga, ehkki ilmselt nafta-lobistide tubli töö tõttu lahjendatud kujul. Sektori aktsiad olid reedel selgelt surve all. Eksperdid soovitasid fondil sektorist üldse väljuda, kuid Norra poliitikud otsustasid teisiti. Ilma selle sektorita ahendaks fond liialt oma võimalusi, leidis rahandusminister. Praegune otsus puudutab 1,2% fondi aktsiainvesteeringutest 66 mld Norra krooni (7,5 mld dollari) väärtuses, mis müüakse ära praegu veel täpsustamata perioodi jooksul.

Naftafond ei löö siiski ka ise vastuoluliste või „patuaktsiate“ ees risti ette. Alates läinud aastast on näiteks investeeritud vähemalt viide kanepiaktsiasse, mille hulgas suurimad on Aurora Cannabis ja Conopy Growth Cooperation. Norra ärilehe andmeil on sektoris tänavu jätkunud tõus toonud norralastele juba „paberil“ 450 miljonit krooni pensionilisa.

Veebruaris aitas Norra naftafond kergitada skandaalist tambitud Danske panga aktsiat, kui sai teatavaks, et fond on läinud aasta jooksul oma osaluse pea kahekordistanud, 3%le. Samas Nordea aktsiad on tublisti ära müüdud. Ning hoolimata Brexitist on plaanis suurendada investeeringuid Suurbritanniasse, kus ollakse üks suuremaid välisinvestoreid.

Läinud aasta lõpus oli Norra naftafondil ligi 9150 ettevõtte aktsiad (tavaliselt osaluse suurus 1-2,5%), et riskid oleksid hajutatud. Energiasektori aktsiate osakaal oli läinud aasta lõpu seisuga 5,9%, koguväärtuses 37 miljardit dollarit. Peamised investeeringud olidki suurtesse integreeritud kütusefirmadesse, millest mitmed on ka head dividendimaksjad. See on muuseas üks põhjusi, miks ka mina oma Equinori aktsiaid hoian.

Norra naftafondi aktsiainvesteeringud 2018. a lõpus

Finantssektor 23,7%

Tööstusettevõtted 12,9%

Tarbekaubad 11,9%

Tervishoid 11,4%

Teenindussektor 10,8%

Nafta- ja gaasisektor 5,9%

Baasmaterjalid 5%

Telekom 3%

Elektrienergia 2,8%

Suurimad osalused: Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Nestle ja Royal Dutch Shell

Hetkel kuum