Äripäev • 21 juuni 2016

Ära karda investorit

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Äripäev soovitab kohalikel ettevõtjatel mitte karta finantsinvestoreid, sest hirmus kaotada ainuvõim ettevõttes jääb paraku teada saamata ka äri tegelik kasvupotentsiaal. Avatus väljundit otsivale kapitalile toob rohkem kasu kui „hoian kõik endale“ mentaliteet, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Eesti IT-ettevõtluse üks lipulaev Nortal kuulub pärast mõneaastast pausi taas täielikult omadele. Ettevõtte võtmetöötajad ostsid aktsionäride hulgast välja finants­investorid, kes aitasid Nortalil mitu head aastat kasvada.

2010. ja 2012. aastal panid Poola investeerimisfond Enterprise Investors ja LHV Pensionifondid ettevõttesse kokku 9 miljonit eurot ja võtsid nüüd välja 15 miljonit. Nortali poolt vaadatuna on vahepeal murtud uutele turgudele, kasvatatud kompetentsi ning näiteks kolmekordistatud käibenumber. Win-win.

Kahjuks on Nortal pigem reeglit kinnitav erand, kui vaadata Eesti ettevõtete omanikeringi: finantsinvestoreid leiab sealt harva. Mullu märtsis sai Äripäev halva üllatuse osaliseks, kui pidime spetsiaalselt väljavalitud perspektiivikate ettevõtjate küsitlemise järel nentima, et Eesti ettevõtja kardab võõrast raha. Meiega jagas toona oma kogemusi 144 ette­võtjat, kellest kõigest 5 protsenti oli oma äri arendamiseks kaasanud investoreid. Ülekaalukas enamus vastanutest nentis seejuures, et neil pole investorit tarvis olnud. Taoline põhjendus viitab kahjuks vähesele ambitsioonikusele. Iga neljas vastanu nentis, et ei taha oma otsustusõigust vähendada.

Hirm takistab

Finantsinvestorite pelgamine pole halb mitte ainult üksikutele ettevõtetele, vaid kogu Eesti kapitaliturule. Elujõuline kapitaliturg elavdab majandust ja tagab ettevõtetele kasvuvõimaluse ajal, kui üldine kasv kidub ja pangad pole ülearu lahked. Kui aga välis­investorid peavad siin huvitavaid investeerimisvõimalusi tikutulega taga ajama ja põrkavad ambitsioonituse vastu, suunavad nad oma pilgu lihtsalt mujale. Nad ei jää ukse taha kraapima.

Tulles tagasi Nortali juurde, on positiivne, et LHV kaudu said IT-hiiu eduloost osa Eesti pensionikoguja. Siiski on Äripäeval kahju, et koos finantsinvestorite kaasamisega, näiteks viimaste väljumisel ettevõttest, ei otsustatud ettevõtet muu hulgas Tallinna börsil noteerida. IT-valdkonna ettevõtet Tallinna börsil veel ei ole ja Nortal sobiks kenasti teerajajaks.

Omanikutunne innustab

Nortali võib lisaks finantsinvestorite edukale kaasamisele ja hilisemale väljaostmisele eeskujuks tuua sellega, et koos suuromanikust asutaja ja juhi Priit Alamäega on ettevõtte omanikeringis kokku 34 võtmetöötajat.

Teadmine, et oled oma tööandja omanike­ringis, on motivaator, mida ei asenda ükski spordiklubipakett või lisapuhkus. Väärtuse loomine lisaks teistele omanikele ka iseendale on kasulik nii ettevõttele kui ka töötajale. Pealegi on Alamäel ilmselt valusalt meeles, kuidas 2012. aastal lahkus tema pikaaegse kompanjoni Taavi Kotka tuules firmast trobikond olulisi töötajaid. IT-äris, kus ei osteta mitte firmat, vaid konkreetsete inimeste pädevust, võib pereheitmine olla surmahoop. Korra on Nortal selle üle elanud ja sellest on usutavasti enam kui küllalt. Kuivõrd osa omanikeringi kutsutud töötajatest pidi rahalistel põhjustel sellest võimalusest loobuma, siis seda enam ootame Nortalit börsile, eeldusel, et Alamäe ja tema tiimi ambitsioonikus pole vähenenud.

Hetkel kuum