Statistikaamet teatas eile, et ehitushinnad on langenud juba viis kvartalit järjest, 2008. aastal püstitatud tipptasemega võrreldes juba üle 12%.
Tööjõu ja materjalide hinnad on langenud koguni 2006. aasta hilissuve tasemele - seega on taas käes ehitamiseks sobivad ajad. Hinnalanguse peamiseks põhjustajaks on tööjõu odavnemine, kuid langenud on ka ehitusmaterjalide ja -masinate hinnad. Tööjõu ja ehitusmaterjalide hinnad on langenud koguni 2006. aasta hilissuve tasemele.
Äripäeva arvates on taas käes ehituseks sobilikud ajad. Ning arvestades, et ka meie pangad on taas laenukraanid lahti keeranud, võiksid kõik, kes seni oma majast unistanud, vaikselt end juba liigutama hakata.
Tõsi, odavad hinnad on paljude meelest ohtlikud. Näiteks ehitusfoorumites sõna võtvad eksperdid jagunevad kahte leeri.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ühed ütlevad, et suurim hinnalangus on tingitud sellest, et alltöövõtjate hinnapakkumistest jäetakse välja riigimaksud, et objektidel töötavad n-ö illegaalid ehk töötud ning et tagasi on ümbrikupalkade aeg. Nad väidavad ka, et kuna ehitusfirmade kasumid on minimaalsed, paneb see kahtluse alla ettevõtete jätkusuutlikkuse, mis omakorda loob ohu jääda ilma garantiitöödest.
Nende skeptikute sõnul on valdav osa igasugustes hankeportaalides tehtud pakkumistest alapakutud, et osalt ei kata pakkumised materjalide hindugi, rääkimata siis maksudest. Ning kuna sellises olukorras on ausat äri ajada väga raske kui mitte võimatu, siis püüavad ehitajad kokku hoida materjalidelt, näiteks kasutada betooni valmistamisel kehvemaid täitematerjale. Et kui tellija jaoks lõppkokkuvõttes hind küll langeb, siis seda kvaliteedi arvel.
Teised, need optimistlikumad, aga küsivad lihtsalt: kuidas see kvaliteet siis langeb, kui lihtsalt materjal ja tööjõud on odavamad, betoon on ju sama? "Et kui kaevasin buumi ajal augu (tööraha 100 krooni) ja valasin sinna betoonisegu hinnaga 500 krooni kantmeeter ja nüüd kaevan täpselt samas mõõdus augu (kuid tööraha on nüüd 75 krooni) ja valan sinna täpselt sama betooni, kuid seekord hinnaga 450 krooni kantmeeter, siis kuhu see kvaliteet kadus?" väidavad nad ning konstateerivad - "hindadest lasti lihtsalt õhk välja."
Äripäev ei saa siinkohal kindlalt väita ei üht ega ka teist. Nn sullereid ja optimeerijaid on igal elualal ja igal ajal, kindlasti ei saa nende (loodetavasti vähemuse) najal suuri üldistusi teha. Ühest küljest oleks justkui loogiline eeldada, et kui harjumuspärased sissetulekud ära kadusid, püütakse neid muul moel kompenseerida. Kuid me ei taha uskuda, et see nii massiline oleks, et see kogu riigi ehitussektori statistikat muudaks.
Kuid kindel on üks - üldine turuolukord on tellijale soodsas suunas liikunud ning arvatavasti seda hinnalangust väga kauaks ei jätku. Seega, kel sissetulekud kindlad ning ehitussoov olemas, see hakaku aga ehitajat valima. Annate sellega nii mõnelegi inimesele tööd ning aitate me majandusegi uuele tõusule.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!