4. märts 2011 kell 4:29

Äripäev soovitab: anna hääl Isamaa ja Res Publica Liidule

Äripäev kutsub üles kõiki valima minema ja soovitab hääletada Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) poolt. Teeme seda juba teist riigikogu valimist järjest.

Kuigi Äripäev ei jaga täielikult IRLi seekordsete valimiste kahe peamise lubaduse – tasuta kõrghariduse ning emapensioni – ideed ja suhtub kahtlevalt ka pikalt valitsuses olnud IRLi kodukulude vähendamise lubaduse siirusesse, on seekord IRLile hääle andmise peamiseks põhjuseks vajadus kahandada teise paremerakonna, Reformierakonna suurt valimisvõitu.

Eestile pole hea ühegi erakonna liigne domineerimine. Nagu Keskerakond Tallinnas, nii on halb Reformierakonna domineerimine riigis. Elu viib Eestis edasi, vajalikke reforme tekitab vaid mitme partei valitsuskoalitsioon, kus ühel partneril pole rõhuvat enamust.

Eestile tuleks kasuks, kui koalitsiooni saaks vähemalt teoreetiliselt riigikogu kohtade pealt moodustada IRL ka mõne teise erakonnaga peale Reformierakonna. Reformierakonna suure valimisvõidu korral võib esimene valitsuskoalitsioon tulla hoopis koos sotsidega, kelle majandusprogramm pole eriti ettevõtjasõbralik. Pehmelt öeldes.

IRLi peaministrikandidaat Mart Laar lubab selgesõnaliselt maksukoormuse alanemist. Õige. Reformierakond eesotsas peaminister Andrus Ansipiga lubavad, et maksukoormus ei tõuse (rääkides küll tööjõumaksude alandamisest).

Nagu on öelnud IRLi üks suurrahastajaid, investeerimispankur Joakim Helenius: kuna Eestil on juba tehtud need kärped, mis ülejäänud Euroopa riikidel veel ees seisavad ning seega saab ta kulutada eelarvetulu muuks kui laenu tagasimaksmiseks, võiks Eesti olla ainuke ELi riik, kus maksud järgneva viie aasta jooksul langevad.

Äripäev usubki, et Mart Laar oleks Eestile parim peaminister. Parem, kui juhina küll kindel, aga viimasel ajal dialoogi mitte armastav Andrus Ansip. Tõsi, Laaris on näha teatud motivatsioonileigust IRLi juhina, kuid arvame, et peaministritool oleks talle väljakutse, mis suhteliselt noorel, 50aastasel mehel ajalooraamatute kirjutamise või välisriikide nõustamise tungi edasi lükkaks.

Laar on end ajalooliselt näidanud julge reformimeelse valitsusjuhina. Kuigi pole, nagu teinegi IRLi peaminister Juhan Parts, hästi osanud peaministri toolist kinni hoida. Arvame, et Eestil on veel kaugel aeg reformid jätta, me oleme kaugel valmis olemisest.

IRL näib suhteliselt palju näljasem oma praegusest valitsuspartnerist, kelle juhid blaseerunult ja mõneti üleolevalt rahvale valimisdebattides kinnitavad: "laske meil samamoodi edasi valitseda, ärge vaid muretsege". Meenutame veel Reformierakonna eestvedamisel valminud allikakaitse seaduse eelnõu, mis ohustab uuriva ajakirjanduse tulevikku, ringkaitset Jaanus Rahumägi salavilla teatavaks tegemisel, eelmiste valimiste aegseid varjatud rahastamise skeeme erakonna liikmete poolt.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum