Kiretu sisu, värvikirev elu

1185-aripaev 01. aprill 2011, 06:33

Tänane Äripäev tõmbab kardinad Eesti ühe karismaatilisema ühiskondliku elu tegelase varjupoolelt.

Selgub, et tuntud erudiit ja poliitik, üks Rahvarinde juhtidest ja Arengupartei loojaist, endine Tallinna linnapea Hardo Aasmäe on Eesti Entsüklopeediakirjastuse juhatuse liikme ja peatoimetajana sedasama Eesti rahvuslikku uhkust pankroti poole tüürimas.

Äripäeval on siiralt kahju, et üks Eestimaa uhkuseid niiviisi oma maise teekonna lõpetab. Ning, nagu tänasest artiklist selgub, lasub põhiline vastutus selles Hardo Aasmäel. Selgub, et Aasmäe rasketele juhtimisvigadele on tähelepanu juhitud ja korduvalt. Kaks erinevat nõukogu esimeest räägivad täna, et juhatus ei pidanud nõukogu otsuseid millekski ja jätkas ebamajandusliku tegevust. Ja ometi on see juhatus, ehk Hardo Aasmäe, tänaseni tuntud kui ülimalt tark inimene, kelle esinemisi kuulatakse, kelle kirjutisi loetakse. Kelle sõnal on me väikeses ühiskonnas kaalu. Ja keda Nursultan Nazarbajev olevat 1989. aastal kutsunud appi, et viia Kasahstan Eesti IME mudeli järgi üle täielikule isemajandamisele.

Või kas kõik on üldse nii? „Kui kuulen teda raadiost, hakkan värisema ja panen raadio kinni.“ „Kui oleksin mees, oleksin talle tappa andnud,“ iseloomustatavad Aasmäed tema endised töötajad, temaga lähedalt kokkupuutunud inimesed. Inimesed, kel on saamata sadadesse tuhandetesse kroonidesse ulatuvad palgasummad. Entsüklopeediakirjastuse maksuvõlg ulatub 0,3 miljoni euroni. Töövaidluskomisjon on tänaseks päevaks lahendanud kolm ja kohus ühe palgavaidluse töötaja kasuks. Need on kiretud faktid.

Sama kiretult kõneleb Aasmäe käsutuses olnud Entsüklopeediakirjastuse krediitkaardi väljavõte, millest selgub, et ühe nädala jooksul maksti baarides-kõrtsudes 17 korda (kokku 7284 krooni) ning automaadist võeti välja 11600 krooni sularaha... Aasmäelt palgaraha ootavad töötajad on kindlad, et ettevõte üheks makseraskuste põhjuseks oli Aasmäe laristamine kirjastuse rahadega.

Mis mees see Aasmäe siis tegelikult on? Lobbimees? Kõik need riigi kaukast saadud miljonitesse kroonidesse ulatuvad toetussummad on ju tema välja räägitud. Aga veel? „Paljud mu sõbrad on öelnud, et olen varjulise eluviisiga,“ on Aasmäe ise ajakirjanduses pihtinud (Postimees, 30.08.2008). Aasmäe äripartner ja kolleeg Jüri Ott (kelle enda renomee muidugi sugugi plekitu pole) iseloomustab teda täna nii: „Kokkuvõtteks võib öelda, et Aasmäe on väga osav jutupaunik, kes armastab napsi ja kinnist seltskonda. Ettevõtjana on ta ebausaldusväärne kobakäpp, kes mõtleb oma tasku täitmisele ega põlga ära ka nn moosivargust.“

Aga mida on tänasest artiklist õppida? Kasvõi näiteks seda, et kui keegi suudab teile hea jutuga muljet avaldada, ei tasu rahade liigutamisega siiski uisapäisa tormata. Ehk on temalgi mõni varjuline pool?

Ja selge on ka see, et mõned inimesed lihtsalt ei sobi teisi inimesi ja ettevõtteid juhtima. Loomulikult on kõigile kõige kasulikum, kui sellised inimesed ise oma pädevuse piirid ära tunnetavad, kuid tõsi, pahatihti elu nii lihtne pole.

Seepärast loodab Äripäev, et Aasmäe jätkab siiski veebipõhise e-entsüklopeedia loomist, kuid seda palgalisena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. April 2011, 09:02
Otsi:

Ava täpsem otsing