27. august 1996 kell 22:00

Presidendimängus kaasalööjate arv suureneb

Reformierakonna liikme Aap Neljanda sõnul on ka valimiskogus kõige suuremad shansid Lennart Meril. Mõõdukate esindaja Liia Hänni hindas Meri shansse samuti kõige suuremaks, kuid ei välistanud, et presidendiks saab inimene, kelle nime veel keegi pole välja öelnud. «Näiteks mõni omavalitsuse tegelane, kui tekib tahtmine Tallinna võimukeskusele ninanipsu lüüa,» lausus ta.

Maarahva erakonna fraktsiooni esimehe Andres Variku sõnul on Rüütli ja Meri võimalused saada presidendiks võrdsed. Endine eurominister ja koonderakonna parlamendiliige Endel Lippmaa leidis, et tulevaseks presidendiks võib saada nii Rüütel, Meri kui keegi kolmas.

Isamaaliidu liikme Lauri Vahtre sõnul on valimise tulemused valimiskogus ettearvamatumad kui riigikogus. «Kõige kasulikum oleks Eesti riigile praegu, kui Rüütel ja Meri istuks maha ja kirjutaks koos avalduse, et nad edaspidisest kandideerimisest loobuvad,» ütles Vahtre. Tema sõnul on parim võimalik kandidaat Tunne Kelam.

Koonderakonna fraktsiooni esimees Mart Siimann sõnas, et erakond hakkab tõsiselt mõtlema sellele, kas leitakse endi seast mõni inimene, kelle võiks esitada kahe praeguse presidendikandidaadi kõrvale. «Kui me riigikogus olime kogu aeg Meri taga, siis nüüd me ei välista, et tuleme välja oma kandidaadiga,» teatas Siimann.

Ta lisas, et suure tõenäosusega peaminister Tiit Vähi presidendikohale ei kandideeri. «Vähi tuleb hästi toime ka peaministrina,» selgitas Siimann.

Keskerakonna liider Edgar Savisaar märkis, et valimiskogus seatakse üles kümmekond presidendikandidaati. Küsimusele, kas tema on valmis presidendi kohale kandideerima, vastas ta: «Olen sellele valmis vastama siis, kui see küsimus kerkib keskerakonnas päevakorda.» Välisminister Siim Kallase presidendiks saamise shanssidest rääkides väitis Savisaar, et Kallas magas oma võimaluse maha. «Nägin võimalust, et ta saab parlamendis 68 häält kokku, aga valimiskogus ta nii populaarne ei ole,» kinnitas Savisaar. Ta ei välistanud, et valimiskogu eelistab kandidaate, kes ei ole poliitilised figuurid.

Valimiskogu koosneb 101 riigikogu liikmest ja kohaliku omavalitsuse volikogude esindajatest, keda on kokku 273 inimest.

Hetkel kuum