17. detsember 1996 kell 22:00

Hiina jahutab aktsiabörsi

Nii Shanghai kui Shenzeni börs on tänavu läbi teinud enneolematu tõusu, vastavalt 150 ja 360 protsenti. Lõviosa tõusust on toimunud viimastel kuudel.

Pärast eelmise nädala ulatuslikke spekulatsioone börsil noteeritud aktsiatega otsustas valitsus kasiinot meenutaval turul sekkuda ning kehtestas kursikõikumistele piirid, mille kohaselt ühegi aktsia hind ei tohi päevas tõusta ega langeda enam kui 10 protsenti.

Sekkumisega püütakse börsikrahhi vältimiseks piirata kuuma raha sissevoolu ning kummutada kodu- ja välismaiste spekulantide püüd aktsiate hinnad Hongkongi ülevõtmise ajaks kunstlikult üles ajada, et seejärel raha kiiresti välja võtta.

«Erainvestorite ärahirmutamise ning institutsioonide hoiatamisega spekulatiivsete fondide sissevool peatub,» prognoosisid maaklerid, uskudes turgude stabiliseerumisse. Tegemist on valitsuse seni drastlisima meetodiga ülivolatiilse turu ohjeldamiseks.

Investorid on paigutanud oma raha börside B-aktsiatesse üldlevinud arvamuse tõttu, et need on kohalikele reserveeritud A-aktsiatega võrreldes alla hinnatud. Turule meelitab investoreid ühelt poolt arvatav kiire teenimise võimalus, teisalt alternatiivsete investeerimisvõimaluste vähesus Hiinas.

Esmaspäva hommikul avaldas Hiina kommunistliku partei häälekandja Rahva Päevaleht kriitilise kommentaari eelnenud nädala sündmustele. Ajaleht tuletas meelde 1929. aasta Wall Streeti krahhi ning andis lugejatele nõu, et kindlaim koht oma raha paigutamiseks on pangahoiused.

Partei hääletoru nimetas turgu «ebanormaalseks ning ülehinnatuks» ning hoiatas, et turgude kokkuvarisemise korral ei kavatse riik neid toetada.

Teine märk sellest, et Hiina võimud tugevdavad valvet riigi börside üle, on sel nädalal täide viidud kaks surmaotsust.

Mõlemad süüdimõistetud mehed töötasid varem maaklerifirmas, kus kasutasid ligi 200 miljonit krooni firma raha börsil spekuleerimiseks. Seni ei ole taolised seaduserikkumised kunagi kaasa toonud surmanuhtlust. DI-FT-REUTER

Hetkel kuum