6. aprill 1997 kell 22:00

Kiirmüügiga ei maksa ülepeakaela tormata

Keegi käib õhtuti teie ukse taga tasumata võlga nõudlikult meelde tuletamas, kiiresti on vaja hankida suurem summa raha.

Põhjusi, miks teil oma korterist ühel hetkel väga kiiresti lahti on vaja saada, võib olla väga erinevaid. Alustades võimalusest, et raha on ruttu vaja kuhugi mujale paigutada ja lõpetades eelpool nimetatud külalistega. Erinevaid müügivõimalusi uurides võib selguda, et pakutavad summad võivad erineda peaaegu kaks korda.

Inimeste teadmatusest ja suurest rahahädast on nii mõnigi ammutanud endale hea äriidee, ostes kortereid kokku alla turuhinna ja neid hiljem tunduvalt kallimalt edasi müües.

Ajalehti lapates võib leida kuulutusi, kus lubatakse korter kiirelt ära osta ja raha kohe lauale laduda. Asja uurimiseks helistasin läbi mitu firmat ja tegin katset maha müüa korralikult remonditud neljatoalist korterit Lasnamäe-Kosel.

Korteri turuhinnaks pakuti mulle väga erinevaid numbreid, alates 140 000 kroonist ja lõpetades 240 000 krooniga.

Kui avaldasin esimese hinnapakkumise kohta kahtlust, nõustus vestluspartner telefoni teises otsas hinda veerandi võrra kergitama. Kui aga raha kohe kätte tahan saada, peaksin tema kinnitusel korteri 20% odavamalt müüma.

Kinnisvarabüroos Tipoliin uuriti üsna üksikasjalikult korteri parameetreid ja kiideti head asukohta. Seal avaldati arvamust, et kui ma 200 000 krooniga lepin, võiksime kaupa teha. Tavaliselt tulevat seal kiirmüügi puhul arvestada 30 protsenti reaalhinnast mdalama hinnaga.

Liivalaia kinnisvarabüroost vastati, et kiirmüügi puhul peaksin loobuma vähemalt veerandist korteri müügihinnast, kui mitte rohkemgi. Kõik sõltub asukohast ja korteri seisukorrast.

Kui pole nõudmist, ei saa olla ka pakkumist. Ebaeetiline on selline tegevus kindlasti siis, kui vahendaja kasutab ära inimeste teadmatust ja ostab kortereid tunduvalt alla turuhinna.

Kui müüjal on tehinguga tõepoolest kiire, siis peaksid mõlemad osapooled olema mängureeglitega kursis ning ka müüja peab teadma tegelikku hinda.

Loomulikult on korterist kergem lahti saada, kui seda müüa keskmisest märksa odavamalt.

Et ennast pakutavate võimaluste ja turuhindadega kurssi viia, võib telefoni teel küsida eri firmade pakkumisi. Kahtlase tagamaaga vahendajad ei anna enamasti konkreetseid vastuseid ning püüavad partnerit segadusse viia.

Kinnisvarabüroo kaudu korterit turuhinnaga müües tuleb praegusel aktiivsel kauplemisperioodil arvestada, et selleks kulub vähemalt 1 kuu, kui tegemist on odava ja hea korteriga. Keskmiselt võib see aega võtta 3 kuud, kallimate korterite ja eramute puhul aga tunduvalt enamgi.

Hetkel kuum