21. mai 1997 kell 22:00

Munitsipaaltöötaja kaval tehing

Vaatamata tagastamistaotlusele 1995. a jaanuaris ei saanud pärijad poolt maja tagasi. Majas hakkasid vahetuma üürnikud. Aia 5b majja kolisid Tallinna Vanalinna Kinnisvarahoolduse ME juhtivtöötaja Marje Männis ja tema abikaasa.

Küsimusele, kes elavad nimetatud korterites, vastas Männis ärritunult: «Minu mees ostis sinna majja korteri seaduslikult ja see ei puutu üldse asja, kes seal elab.» Marje Männise enda korteris käib tema sõnul praegu remont ja seal ei ela keegi.

Männis keeldus vastamast küsimusele, millal ta korteri ostis. «Isiklikke huvisid mul mängus ei ole,» kinnitas ta. «Mina ei oleks saanud üksinda korterit erastada, see oli ka teiste soov.»

Guido Grassi väitel on Marje Männisel kinnisvara omandamisel vanalinnas siiski mängus oma huvid, sest Aia 5b majas sai korteri tema hea tuttav Liivia Tooms. Tooms sai varem tuntuks Tallinnas Sauna 2 asuva maja afääriga. Tema korter Aia tänaval on välja renditud ASi Eesti Telefon peadirektorile Jaan Männikule 1200--1300 USA dollari (16 000--17 500 kr) eest kuus, ütles Grass.

1923. a abiellusid Tallinnas Guido Grassi vanatädi Ida Siim ja Johannes Walter. Walter sündis Eestis, kuid võttis hiljem endale USA kodakondsuse. 1934 ostis abielupaar Aia 5b maja, mis riigistati 1940. aastal. Perekond Walter lahkus sõja ajal Eestist ja nad elasid kuni surmani Ameerikas.

Guido Grassi sõnul esitas ta kõik vajaminevad dokumendid õigel ajal, kuid õigustatud subjektiks tunnistamine viibis.

5. detsembril 1994 langetas õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamise ja kompenseerimise Tallinna linnakomisjon vara tagasi taotlejate suhtes eitava otsuse. Põhjenduseks oli, et Pauline Grass ja Lonni Siim taotlesid õemees Johannes Walterile kuulunud vara tagastamist, milleks neil ei olnud õigust.

Kui Guido Grass otsuse peale kaebas, selgus, et toimikust olid kadunud kõik vajalikud dokumendid. 1995. a jaanuaris tegi linnakomisjon kinnistu osas uue otsuse ja tunnistas Pauline Grassi ning Lonni Siimu omandireformi õigustatud subjektiks.

Oktoobris 1995 tegi linnakomisjon otsuse Aia 5b kinnistu mittetagastamise kohta. Tänavu 17. märtsil otsustas Tallinna halduskohus jätta 1995. a oktoobri otsuse vara tagastamata jätmise kohta jõusse. Siis esitas Guido Grassi esindav vandeadvokaat Jaak Kirikal apellatsioonkaebuse ringkonnakohtule. Selles nõutakse 16. oktoobri otsuse seadusevastaseks tunnistamist. Järgmine kohtuistung on 9. juunil.

Hetkel kuum