21. august 1997 kell 22:00

Räpina linn soovib ühineda Räpina vallaga

Linnavolikogu otsustas korraldada hiljemalt järgmise aasta aprillis rahvaküsitluse linnakodanike arvamuse väljaselgitamiseks. «Räpina piirkonna rahvas on ajalooliselt ühtse kogukonnana tegutsenud,» märkis Ootsing. «Piirkonnal on ühtne kultuuritraditsioon ja enamik eluvaldkondi on tihedalt läbi põimunud.»

Ootsingu sõnul tasub ära kasutada ka võimalust saada lisaraha kahe omavalitsusüksuse peale kuni kolm miljonit krooni, millega valitsus plaanib premeerida ühinejaid.

Miinusena tõi Ootsing välja vallarahva kartuse võimu kaugenemise ees. «Rahvas kardab, et liiga palju hakatakse tähelepanu pöörama keskusele, Räpina linnale,» lisas Ootsing.

Räpina vald, kus elab 3253 elanikku, ümbritseb Räpina linna, kus elab 3004 elanikku.

Räpina vallavanema Inge Hirmo sõnul pole ühekordne preemiaraha kõige tähtsam. «Olulisem on see, millisel alusel hakatakse kujundama ühist eelarvet,» rõhutas Hirmo. Hirmo lisas, et läbirääkimiste ettepaneku võtab Räpina vallavolikogu kindlasti vastu.

Enne Räpina linnavolikogu ühinemist soosivat otsust on Eestis juba 1996. aasta oktoobris ühinenud Halinga ja Pärnu-Jaagupi vald ning ühinemisotsuse on teinud Abja-Paluoja linnavalitsus ja Abja vallavalitsus.

Siseministeeriumi kohaliku omavalitsuse ja regionaalarengu osakonna juhataja Mari Pedak täpsustas, et kohalike omavalitsuste ühinemist toetavat eelnõu on valitsus korra juba arutanud. «Hiljemalt 20. septembriks peab asi selge olema, sest siis on järgmise aasta riigieelarve projekt koos,» selgitas Pedak. «On esitatud taotlus, et kohalike omavalitsuste ühinemine oleks omaette reana riigi eelarves.»

Pedaku andmeil on regionaalminister Peep Aru juhitud töögrupid jõudnud järeldusele, et piisab 50 miljonist kroonist. «Kahe omavalitsusüksuse ühinemise maksumuseks on arvestatud 400 000 krooni,» täpsustas Pedak. «Lisaks erakorraliste valimiste puhul kaheksa krooni elaniku kohta.»

Eelnõus on fikseeritud ka kolme miljoni krooni suurune preemiaraha, mille kasutamise üle saavad ühinenud volikogud ise otsustada. Pedak ei usu, et järgmisel aastal on ühinemisküpseks saanud kümmekond valdagi.

Hetkel kuum