22. märts 1998 kell 22:00

TOP tosin Põlvas

Põlva maavalitsuse korraldatud kasulikemate ettevõtete väljavalimisel võeti aluseks firmade käive ja selle kasv, töötajate arv ja töökohtade kasv, käive töötaja kohta, palkadeks kulutatud summa, maksude suurus ja laekumine. Ettevõtted reastati tähestiku järgi.

Esitosinasse ei mahtunud näiteks suure käibega õlifirma Addinol Mineralöl Põlva filiaal ja mitmesajale inimesele tööd andev Põlva Põllumajanduslik OÜ.

«Arvan, et meie valik on 99% objektiivne, kuigi ka mõni väiksem ettevõte võib olla väga edukas,» märgib Põlva maavanem Kalev Kreegipuu.

Põlva maavalitsuse arenguosakonna spetsialist Leo Kütt kavandab koos Võru ja Valga kolleegidega ka Kagu-Eesti TOPi kokkupanekut. Seni on aga selgeks vaidlemata kriteeriumid, mille alusel kagupiirkonna edukamad firmad valitakse.

Lõuna-Eesti suurima, üle poolemiljardise aastakäibega ASi Põlva Piim juhatuse esimees Enn Sokk leiab, et millegipärast kiputakse Põlvamaalt suurematesse linnadesse, kuigi ka kohapeal on tugevaid ettevõtteid.

«Regionaalpoliitika on jäänud jutuks ja meie kõigi ühiste vahendite ümberpaigutamisel pole riik käitunud õiglaselt,» arvab Sokk. «Eesti on ikka ainult Tallinn ja seal meie ettepanekuid maksude muutmise või investeeringute soosimise kohta ei arvestata,» lisab ta.

«Ühtpidi on see ka hea, et valitsus asub Põlvast kaugel -- nad ei sega meid siin,» muheleb Cista ASi juhataja Vahur Käärik.

Tema sõnul on maksude kogumisega Eestis kõik korras, aga mitte maksuraha ümberjagamisega.

«Ainuke konkreetne abi riigilt on seni see, et majandusministeerium maksis kinni meie firma osalemise välismessil,» märgib ASi Astel juhatuse esimees Villu Kinks. Tema arvates on suurim nali Eesti ettevõtluses see, et monopoolne riigifirma Tallinna Vesi tunnistati mullu Eesti parimaks ettevõtteks.

«Põlvamaa ettevõtetel on hea maine ja isegi meie välispartnerid on üllatunud, et siin asub näiteks Addinoli esindus või Nycomedi ravimitehas,» nendib Cukuluse ASi juhatuse esimees Rein Kruus.

Põlvamaa esitosinas olevat nelja metsavarumis- ja puidutöötlemisfirmat häirib möödunud sügisel kehtestatud uus riigimetsa müügi kord.

«Et väikesed firmad suurte piirkoguste tõttu enam riigimetsa oksjonitel osaleda ei jõua, on viimase aja jooksul suletud Orava valla kaks ainukest saeveskit ja samuti Mikitamäe saeveskid,» kurdab Kinks.

Ettevõtjaid vihastab ka see, et kõikide liisingufirmade peakorterid on Tallinnas ja Lõuna-Eestis sõitvate liisitud autode eest tuleb Tallinnale automaksu maksta.

Hetkel kuum