Kuidas võib ära hoida sajandi juveelirööve

21. aprill 1998, 00:00

Juveeliäride turvalisuse tagamisel mängib olulist rolli kindlustusfirma, kes esitab lepingu sõlmimisel nõudmised vitriinidele, seifidele jne. Neid täites tagab kaupluse omanik elementaarse turvalisuse ja ühtlasi kindlustab tekkida võivad varalised kahjud.

Viimase aja sündmused Eesti juveelikauplustes näitavad, et turvalisus pole tagatud küllaldaselt. Järgnevalt mõned soovitused, kuidas ära hoida ebameeldivaid vahejuhtumeid väärtesemeid müüvates firmades.

Videovalveseadmed peavad olema paigaldatud nii, et ligipääs nendele oleks raskendatud. Vältida tuleb olukorda, kus kurjategija saab hõlpsasti enda valdusesse kasseti, kuhu tema tegevus jäädvustati.

Arvestada tuleb ka seda, et salvestuste kvaliteedist sõltub hilisem kasutamise võimalus uurimismaterjalina. Kindlasti peab olema võimalik eraldi valvata proovikabiini.

Igas juveelikaupluses peaks olema proovikabiinid, kus juhul, kui klient avaldab soovi hinnalisema ehtega lähemalt tutvuda, saaks ta seda teha.

Kabiin peaks olema lukustatav, samas mitte kongi, vaid esindusliku välimusega paik, kus klient saab segamatult potentsiaalse ostuga tutvuda. Proovikabiini ei tohiks peale müüja/juveliiri üle kahe kliendi korraga siseneda.

Vitriinid peaksid olema eraldi tehnilise valve all. Kui klient soovib mingi väiksema tootega tutvuda, vajutab müüja nupule ja võtab vitriini valve alt.

Vältimaks avalikku vargust vitriinidest tuleks kasutada erilisi vitriiniklaase. Eriklaas jääb terveks ka siis, kui tabada seda telliskiviga.

Seifid

Seifiks on võimalik valida nii tavalist raudkappi kui esmaklassilist seifi.

Kasutusel võiks olla sellise kindlusastmega seif, mis vastab seifis hoitava eseme hinnale. Kaupluse omanik peab arvestama sellega, et seifidele esitavad oma nõuded kindlustusfirmad.

Elektroonilisi lukke on soovitatav kasutada vaid proovikabiinidel, mitte mingi juhul kaupluse müügisaali välisuksel. Varas, kes pärast vargust ei pääse kauplusest välja, võib sattuda paanikasse. Selle tagajärjeks võivad olla tulistamine ja ohvrid.

Seifi lukuks on kõige kindlam koodlukk, sest seifi võtmed on üldjuhul pikad ja kaasaskandmiseks ebamugavad. Neid kiputakse hoidma lauasahtis või halvemal juhul jäetakse koguni laua peale.

Koodide kasutamisvõimalusi on palju: aegviitega koodlukk näiteks tähendab seda, et uks avaneb teatud aja möödudes pärast koodi sisestamist.

Samuti on kasutusel lukud, millele on võimalik sisestada nn häirekoodi -- seif avaneb nagu tavaliselt, kuid samal ajal läheb häiresignaal turvafirmasse.

Akende kaitseks tuleks vastavalt kaupluse võimalustele kasutada erilisi aknaklaase või suletavaid trelle.

Purunemiskindladete klaaside eelis on see, et juveelikaupluse vitriinid, mis avanevad tänava poole, jäävad efektseks nii töö- kui ka töövälisel ajal.

Trellide puhul tuleks kasutada rahvusvahelist sertifikaati omavaid trelle või turvakardinad. Eestis pakutakse tihti trelle, millede läbimine professionaalsete tööriistadega on mõne minuti küsimus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing