Äripartnerlus kui abielu

14. august 1998, 00:00

Ühiselt edukaid ettevõtteid juhtivad inimesed võrdlevad äripartnerlust abieluga, millest otsitakse toetust ja tasakaalustatust ning samas peab aimama ka partneri mõtteid ja soove.

Kaks pead on ikka kaks pead ja seetõttu tegutsevad koos kütuseärimehed Aadu Luukas ja Endel Siff, Reval Hotelligruppi juhivad Tarmo Sumberg ja Andres Liinat, Eesti suurimat toiduainekontserni ETFC Grupp veavad Tiit Kõuhkna ja Ants Laos, panganduses moodutavad paare ja kolmikuidki Ain Hanschmidt ja Aare Urm, Hannes Tamjärv, Jüri Mõis ja Rain Lõhmus.

Enamik heal järjel ettevõtteid on idanema hakanud 90ndate alguses, mil muutunud olukord poliitikas ja majanduses pani agaramalt liikuma nii mõnegi mehe mõtted.

Aadu Luukas ja Endel Siff olid 1990ndate algul asutanud Muuga sadamasse enda sõnul tagasihoidliku kütuseterminaali, Siff tegutses Estimpexis kütuse maaletoomisega. «Meie koostöö algas hetkest, kui Siff minu kutsumisel asus N-terminaali peadirektori ametikohale,» meenutab Luukas.

Praegu on Siff N-terminaali nõukogu esimees ja Luukas Pakterminali nõukogu esimees. Luukase juhitav Pakterminal oli 1995. aasta Eesti ettevõtete TOP 100s esimene ja 1996. aastal kaheksas. «Ma ei usu, et oleksin üksinda tegutsedes sama edukas olnud, edu tagab siiski meeskonnatöö,» arvab Luukas praegu.

Luukas peab partnerluse plussiks just seda, et inimesed täiendavad teineteist. «Oleme Siffiga täiesti erinevate iseloomudega inimesed ja ehk seetõttu me need rasked algusaastad ettevõtluses edukalt üle elasimegi,» ütleb ta.

Kütuseärist kõrvale jäävates ettevõtmistes tegutsevad Luukas ja Siff eraldi. Luukas on näiteks ka suurettevõtete assotsiatsiooni juhatuse esimees, Siff kuulub Hanspanga nõukogusse. «Me pole sellised kiivad abikaasad, kes kogu aeg koos on,» muigab Luukas. «Meil mõlemal on muid huvisid.»

Siffi ja Luukase perekondadel on sõbralikud suhted. «Vaba aega on muidugi nii vähe, et nüüd päris tihti midagi koos ette ei võta, aga vahel ikka,» ütleb Luukas.

Mujal maailmas on partnerluse näol tegemist suurte ja tuntud ettevõtetega. Tarmo Sumberg meenutab näiteks Hewlett & Packardit ja Procter & Gamble'i. Neile nimepaaridele lisandub Eestist kohe Koger & Sumberg, peale Andres Liinatiga koos aetava hotelliäri teine näide Sumbergi äripartnerlusest. «Mina olen raudselt partnerluse pooldaja,» kinnitab Sumberg.

Liinat ütleb, et mõned otsivad toetust ja partnerlust mitte ainult isiklikus elus, vaid ka töös. «Sul peab olema ka oponent ja kriitik, see on parim viis oma ideede kontrollimiseks,» leiab ta.

Liinat ja Sumberg käisid koos tollase TPI majandusteaduskonnas ja esimene kohtumine toimus kusagil Koplis majandusteaduskonna hoone koridorides. Pikemalt olid kaks ühe aastakäigu meest koos 1984. aastal sõjaväelaagris. Liinat täpsustab, et lausa ühes telgis. «Sarnaselt paljude teiste praeguste ettevõtjatega hakkas ka meil ühiseid ärimõtteid tekkima 1990ndate alguses,» meenutab Sumberg. «Tahtsime mi-dagi korralikku ära teha.»

Sumberg nendib, et aastal 1990 ei osanud paljud ette ennustada, mida tulevik toob või kuidas asjad edasi arenevad. «Enne Liinatiga ühistegevuse alustamist olin juba alustanud ühise äri ajamist Andres Kogeriga, kes oli hariduselt ehitaja. Mina olin ettevõttes majanduspoole esindajaks,» räägib Sumberg. «Tundsin vajadust enda täiendamiseks ja õppisin poolteist aastat Eesti kõrgemas kommertskoolis, pärast seda olin veel kolm kuud praktikal Ameerika Ühendriikides.»

1990ndate alguses töötas Andres Liinat Tallinna hotellikoondises Olümpia hotelli direktorina ja Ameerikasse sõitis Sumberg juba teadmisega, et tagasi tulles jätkab ta hotellinduses. Samal ajal arenes edasi ka ehitusfirma, kuid Sumbergi panus sellesse jäi väiksemaks.

Oma äripartneritest Andrestega Sumbergil lahkarvamusi ei teki, tema nimetab neid erimeelsusteks. «Kõik tuleb selgeks rääkida ja jõuda kompromissini,» ütleb Sumberg. «Mõlemad pooled peavad järgi andma ja elu näitab, et ühiselt kujunenud seisukoht on õigem ja parem kui üksi otsustatu.»

Äripartnerluses tuleb osata isiklikke suhteid ja ärisuhteid lahus hoida ning Sumbergi hinnangul on see vahel küll raske, kuid siiski võimalik. «Tuleb osata ka aimata, mida partner oma hinges mõtleb ja minult ootab,» lisab ta.

Liinati väitel tekivad konfliktid rohkem emotsionaalsel pinnal. «Üksi äris tegutsedes ma vist edu ei saavutaks, ma pole analüütik ja pealegi olen veidi kärsitu,» ütleb Liinat.

Sumbergi hinnangul on Liinat väga põhjalik ja järjekindel inimene. «Mina nii põhjalik ja detailne kindlasti pole, mina olen muidu rahulik inimene,» lausub ta.

Sumberg ja Liinat vähemalt esialgu uusi ettevõtmisi ei kavanda. «Kõik meie projektid on seotud ühe ettevõtte arendamisega ja pole aega ega ka soovi millelegi muule mõelda,» ütleb Sumberg.

Sumberg lisab, et mujal maailmas on selline partnerlus juba läbikäidud etapp, sest ärimeeste paarid tekivad reeglina ettevõtluse algstaadiumis. Seega pole erilist lootust ka Eestis enam uute ja edukate äritandemite tekkimiseks, sest millegi päris uue alustajaid on tema sõnul nüüd juba vähe.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing