10. september 1998 kell 22:00

Eesti poliitikud: Primakov ei ole Eestile kasulik

Reformierakonna esimehe ja eksvälisministri Siim Kallase sõnul on Primakovil Balti riikide vastu varjatud vaen, mis pärineb ajast, mil ta oli NSV Liidu viimase presidendi Mihhail Gorbat?ovi julgeolekunõukogu esimees.

«Just Balti riikide NSV Liidust eraldumise tõttu on Primakovil seni okas hinges,» ütles Kallas, kes on ise mitu korda Primakoviga kohtunud. «Ta leiab, et Baltimaade lahkumine oli Venemaale alandav ja ta ei ole seni sellest üle saanud.»

Kallase sõnul on Primakov tark, ent mugav mees, kes ei otsi teadlikult konflikte. «Ta on mõneti üsna tüüpiline keskkomitee juhtivtöötaja, pigem Venemaa isolatsionismi kui läänesuunalise kooperatsiooni poolt,» sõnas Kallas. «Primakov ise ei ole diktaator, kuid teda võivad ümbritseda inimesed, kes on jõuvõtete poolt.»

Riigikogu aseesimees Ants Käärma ütles, et Primakovi saamine peaministriks ei ole Eestile kasulik variant.

«Välisministriks oleku ajal ei näidanud ta end erilise Eesti-sõbrana,» nentis Käärma. «Ka ei ole Primakov lääneliku mõtlemisega. Ma ei arva temast midagi head.»

Käärma sõnul ei ole Primakov mees, kes suudaks Venemaa majanduslikust ja poliitilisest kriisist välja tuua.

Samas märkis riigikogu aseesimees, et käsumajandus, mille Primakovi peaministriks saamine võib kaasa tuua, on Venemaal ka varem tulemusi andnud.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Eino Tamme sõnul on väheusutav, et Primakov seab oma eesmärgiks heade suhete loomise Eestiga.

«Primakovi peetakse üsna jäiga liini pooldajaks,» ütles Tamm. «Ma arvan, et ta oskab endise julgeolekutöötajana nii mõnestki paremini mõista Vene riigi struktuuri ja selle juhtimise võimalusi.»

Vene president Boriss Jeltsin esitas eile peaministri kandidaadiks senise välisministri Jevgeni Primakovi. Senine peaministri kohusetäitja Viktor T?ernomõrdin, kelle riigiduuma kahel korral tagasi lükkas, taandas neljapäeval oma kandidatuuri.

Primakov on aastaid töötanud KGB välisluureteenistuses (vt ka lk 11). BNS

Hetkel kuum