Andres Reimer • 3. detsember 1998 kell 22:00

Hilise lennuga Moskvast

Firma Intopex direktoritele Jaku?kinile ja Kasjanile kuulub Moskvas ?olkovos tolliladu, mille töö pole vaatamata majanduskriisile hetkekski peatunud. «Venemaal töötada on raske, kuid perspektiivikas,» kinnitab Jaku?kin.

Mehed näevad ?olkovo tollilaol edukat tulevikku, sest Moskva linnapea Juri Luzhkovi korraldusega suletakse Moskva suurest ringteest sissepoole jäävad laod järgmisel aastal. ?olkovo asub aga 10 kilomeetrit ringteest väljaspool.

Moskvalased armastavad Eesti võid nii väga, et saavad kohe maitsest aru, kui võltsitud pakendis Eesti kauba pähe mujal valmistatud võid pakutakse, ütleb Kasjan. Eesti hapukoor püsib oma puhta ja loodusliku maitsega samuti väljaspool konkurentsi, isegi siis, kui on valmistatud Austraalia võist.

Venemaaga kauplemisel peavad ettevõtjad suurimaks takistuseks topelttolle Eesti kaupade suhtes. Topelttollide tõttu diskrimineeritakse Eesti ettevõtjat Moskvas büroopindade rentimisel. Erinevalt teiste riikide ärimeestest peavad eestlased büroo rentimiseks eelnevalt välisministeeriumist akrediteeringu saama, sest kinnisvara omanikel pole ebasoosingus riigi ettevõtjate suhtes usaldust.

Ettevõtjad süüdistavad kõikides Venemaa hädades vanameelset duumat. Kasjan selgitab, et duumas võimutsevad tagurlikud kommunistid, sest suur osa venelasi jättis valimistel osalemata. «Järgmiste riigiduuma valimistega muutub kõik paremuse poole, sest noored tulevad valima,» avaldab Kasjan lootust.

Vene majanduse hetkeseis paneb mehed nukralt muigama. Kui Moskva tänavapildis on tavapärane element porine Lada või Lexus sildiga «Ostan kulda, hõbedat ja kalliskive», siis eelmisel nädalal nägid nad ühe vaksali juures seismas 600-seeria Mercedest sildiga «Ostan kõike».

Jaku?kin ja Kasjan hilinevad alati lennujaama, sest nad ei jõua piisavalt vara lõpetada ärikohtumisi Moskva ettevõtjatega. Nad ei saa kunagi lennukis ette nähtud toiduportsu, sest hilinemise tõttu pole lennukis nende toidupakke. Igal reedel kirjutavad Jaku?kin ja Kasjan ?heremetjevos pileti kontsule, et nad nõustuvad reisima ilma söögita.

Hetkel kuum