Kaja Koovit • 14. detsember 1998 kell 22:00

Maaklerid laenuturul

Kinnisvarafirmad reklaamivad laenu alates 10% aastaintressist, samal ajal ulatuvad pankade pakutavad intressitasemed kuni 18 protsendini.

Klientidele pakutakse eluasemelaenu selleks, et oma maju ja kortereid paremini müüa, lausus Kinnisvara-

keskuse juhataja Heikki Bergson. Kinnisvarakeskus müüb kortereid Kadriorus ja laenuintressiks on praegu 10,9%.

Ta lisas, et enamik kinnisvaraarendajad on pankadega eluasemelaenude väljastamises kokkuleppele jõudnud.

Tallinna kesklinnas Ravi tänaval valmivas majas asuvate korterite müüki vahendab Ehital KVB. Firma juhatuse esimees Vadim Kreitsman lausus, et korterite ostmiseks pakutav laen pärineb Ühispangast ja täielikku garantiid pangalaenu saamiseks kinnisvarafirma anda ei saa.

Taotlejal tuleb esitada pangale kõik nõutavad dokumendid samaväärselt iga teise laenutaotlejaga. «Võib-olla teeb Ühispank meie klientidele mõningaid soodustusi, sest pank on ehitust finantseerinud ja ka ise sellest huvitatud, et korterid saaksid müüdud,» märkis ta.

Ühispanga laenuarendusosakonna juhataja Erlike Kumar lausus, et kinnisvarafirmade eluasemelaenu lubavad reklaamid on üllatavad, sest Ühispangal ei ole küll ühtegi sellist siduvat lepingut, mis kohustaks panka kinnisvara osta soovivale kliendile laenu andma. «Kõik taotlused vaadatakse läbi panga tingimustest lähtuvalt,» kinnitas ta.

Hansapanga eralaenu arendusjuht Kersti Arro märkis, et koostööd kinnisvaraarendajatega on kogu aeg tehtud ja suur osa panga laenukliente nende kaudu tulnud. Arro kinnitas, et vaatamata koostööle ei tehta laenude väljastamisel kellelegi erandeid.

Hansapanga 10--12% laenu reklaamib LVM Kinnisvara Saeveski tänaval asuvate korterite müügikuulutustes.

Hetkel kuum