12. jaanuar 1999 kell 22:00

Rootsi firmaostud ärritavad soomlasi

«On tekkinud suur oht, et Soomest kujuneb Rootsi tütarfirmamajandus,» ütles Soome sotsiaaldemokraatide parlamendifraktsiooni esimees Erkki Tuomioja. Lähtudes niisugustest meeleoludest, on levima hakanud spekulatsioonid, et Soomes kavandatakse vastusamme.

Tehingud Skandia ja Pohjola ning Merita ja Nordbankeni vahel on Soome ajakirjanduses pälvinud väga suurt tähelepanu. Et Skandiast saab nüüd Pohjola suuruselt teine aktsionär, kellele kuulub neljandik aktsiatest ja kolmandik häältest, on Soomes tõlgendatud kui Pohjola «kaotust» ning Pohjola tegevdirektori ja eksrahandusministri Iiro Viinaneni «ebaõnnestumist».

Meeleolud on sedavõrd üles köetud seepärast, et Pohjola ei ole mitte tavaline Soome firma, vaid eelmise sajandi lõpul rahvusliku tõusu ajal soomerootslaste kapitalile vastukaaluks loodud soome firma. Pohjola oli veel viimane kindlus, kui lipulaevaks olnud Soome suurpank Kansallis oli sunnitud ühinema Unitasega ja looma Merita panga, mis nüüdseks on ühte heitnud rootslaste Nordbankeniga. Et viimasel ajal on olnud veel hulgaliselt Soome-Rootsi firmade ühinemisi üle piiride, nagu Stora ja Enso, Konecranesi ja Industri Kapitali, Linjebussi ja Swedbussi liitumine, siis on Soomes valjenenud nõudmised, et viimane aeg oleks Soome firmades hoida omanikuohjad soomlaste käes.

Paraku näib soomlaste probleemiks olevat see, et riigis ei ole piisavalt riskivalmis kapitali. Sest soome kapitalistid pole viimasel ajal miskipärast tahtnud või suutnud konkureerida välismaiste ostjatega.

Pohjola on erand veel sellegi poolest, et talle kuuluvad paljude Soome börsifirmade arvestatavad aktsiapakid. Nende hulgas on sellised tuntud firmad, nagu Nokia 8,9% aktsiatest, UPM-Kymmene (5,5%), MeritaNordbanken (3,5%), Alma Media, Sonera, Skandia jt. Ja selge on see, et võitlus Pohjola pärast ei ole veel lõppenud.

Pohjola suurim aktsionär (40%) on teine Soome kindlustusfirma Suomi, kes on juba varem otsustanud, et paneb Pohjola aktsiad müüki.

Sel nädalal on tekkinud spekulatsioonid, et need aktsiaid tahab ära osta Soome pensionikindlustusfirma Ilmarinen, mis sel moel neutraliseeriks Skandia ja päästaks Pohjola Soomele tagasi.

Kaks endist Soome tippjuhti, KOP panga ja Pohjola ekspeadirektorid Jaakko Lassila ja Yrjö Niskanen avaldasid ajalehes Keskisuomalainen arvamust, Suomi peaks Pohjola oma kontrolli alla võtma, muidu teeb seda Skandia. Samad mehed tahtsid juba aastail 1988--1989 teha KOPist ja Pohjolast Suomi juhtimisel suurt finantskontserni, kuid asi ebaõnnestus Pohjola peadirektori Pentti Taloneni vastuseisu tõttu.

Lassila kirjeldab, kuidas ta 1930. aastail Stockholmis koolis käis ja poiste käest sellepärast peksa sai, et ta rootsi keelt ei osanud. Isa soovitas tal vastu anda ja nii ta tegigi. «Pärast seda olen ma rootslastega väga hästi läbi saanud,» ütles Lassila.

Rootsi-poolsed hinnangud Skandia tehingule on olnud märksa rahulikumad.

Skandia asetegevdirektor Ulf Spång ütles Rootsi ärilehele Dagens Industri, et Skandia ostis Pohjola aktsiaid mitte selle kontrolli alla võtmiseks, vaid süveneva kontsentratsiooni tõttu kahjukindlustusturul.

Autor: DI

Hetkel kuum