Reuters/Scanpix • 18. jaanuar 1999 kell 22:00

Kriis räsib Saksa majandust

Nõudlus eksportkaupade järele on kogu maailmas järsult vähenenud. Läinud nädalal tunnistas Saksamaa statistikaameti president Johann Hahlen, et Saksamaa eksport Kagu-Aasiasse, Jaapanisse ja Venemaale on sama hästi kui kokku varisenud.

Deutsche Bank Researchi analüütikute andmeil registreeriti Euroopa suurima majandusega riigis neljandas kvartalis kasvu asemel majanduslangus. Aasta kokkuvõttes jäi 1998. a majanduskasv küll 2,8 protsendile, mis on parim tulemus pärast kahe Saksamaa ühendamist 1990. aastal, kuid viimasel kolmel kuul kahanes majandus kolmanda kvartaliga võrreldes ca 0,5 protsenti.

Alanud aastal ennustab DB Research Saksamaa kasvu aeglustumist 1,6 protsendile, samal ajal kui kogu eurotsooni majanduskasvuks kujuneb 1998. a 3 protsendi asemel 2protsendiliseks.

«Nüüd on küsimus selles, kas Brasiiliast vallandub uus doominoefekt, mis toob laastavad tagajärjed ka teiste riikide majandusele,» ütles DB Researchi vanemökonomist Ulrich Beckmann.

Majandusspetsialistide sõnul on Saksamaa probleemid tingitud Aasia finantskriisi ning eelkõige Jaapani majandusraskuste hilinenud mõjust, USA nõudluse vähenemisest välismaiste kaupade järele ja Saksa marga tugevusest läinud aastal.

Kõik need tegurid on takerdanud Saksa eksporditööstust, mis on viimased 50 aastat olnud majanduse kasvumootoriks.

Tööstustoodangu kasv aeglustus novembris (viimane kuu, mille kohta statistika on olemas) aasta varasemaga võrreldes 0,5 protsendile ehk 2,3 protsenti. Põhjuseks tellimuste vähenemine Aasiast ja Ladina-Ameerikast. Sama näitaja mullu jaanuaris oli 7,8 protsenti.

Detsembris kasvas tööpuudus 34 000 võrra 4,16 miljonile inimesele, mis moodustab töövõimalisest elanikkonnast 10,8 protsenti.

Probleemid Saksamaal, mille arvele langeb umbes 36 protsenti uue eurotsooni toodangumahust, võivad negatiivselt mõjutada ka ülejäänud Euroopat.

Saksa tööstus ja sotsiaaldemokraatlikud poliitikud nõuavad Euroopa keskpangalt järjest häälekamalt intressimäärade alandamist. Arvatakse, et pank võib juba järgmisel kuul intresse praeguselt 3 protsendilt 0,25 protsendi võrra alandada. Juuniks võivad kesksed intressid alaneda isegi 2,5 protsendile. See ei pruugi aga Saksamaaga võrdselt hea olla näiteks Hispaaniale ja Iirimaale, kes niigi olid sunnitud ühisrahale üleminekuks oma intressitasemeid kiiresti alandama. Nii võib Saksamaa probleemidest saada erinevaid majandusi koondava eurotsooni ühtse intressitaseme esimene proovikivi.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum