22. märts 1999 kell 22:00

Kas toetada peresid või jagada otsetoetusi põllumeestele?

Isana peaksin ma kindlasti ütlema, et ikka lapsi tuleks toetada, teiselt poolt, direktorina ütlesin nii, et ega me põllumehi ka unustada saa. Kuigi arvan, et majandusruumi reguleerimine on eelarveliselt kõige efektiivsem meetod.

Toetustega on nii, nagu on -- ega meile kellelegi meeldi almust paluda ega toetust küsida. Kui majandusruum oleks nii korrastatud, et piima hind poleks kroon ja 40 senti, vaid kolm krooni, nagu see oli ja rahvas maksis poes ikka samamoodi piimaliitri eest, siis poleks asi üldsegi nii hull. Toetusi on ka muidugi erinevaid. Kindlasti oleks vaja arengutoetust, arenguprogrammide jaoks ma muud rahaallikat ei näe kui ainult riigieelarve ehk kaaskodanik aitab kaaskodanikku majanduslikult jalule tõusta.

Võib-olla oleks küsimusele lihtsam vastata, kui ees oleksid reaalsed valikud, praegu on need meie välja mõeldud. Praeguses situatsioonis tuleb loota, et kolmikliidu majanduspoliitilised meetmed töötavad niivõrd efektiivselt, et lasevad sotsiaalpoliitilistel meetmetel ellu tulla.

Mina toetan esimest varianti, see läheb lõppkokkuvõttes laste heaks ja on seetõttu loogiline asi.

Arenenud maades on põllumajanduses ametis 4-5% elanikkonnast ja meil püütakse hoida põllumajanduses ligi kaks korda rohkem inimesi. See on kunstlik asi ja see ei saa kunagi hästi lõppeda, nii toetatakse tegelikult eluviisi säilitamist, mitte aga ettevõtlust. See on vale lähenemine. Kuigi teistviisi lähenemine võib üsna valus olla, aga see tuleb ära teha, muidu jäämegi ebaefektiivset tootmist toetama, s.o edasi virelema. Tegelikult peaks lehmatoetuste asemel toetama kas või kingsepatöökoja asutamist ehk tootmist maal laiemas mõttes.

Minu meelest tuleks peale hakata ettevõtluse ja perede toetamisest. Ehkki olen ise põllumajandusega seotud, ei leia ma siiski, et põllumeestele tuleks jagada otsetoetusi. Otsese rahasüstiga ei muuda olukorda. Tuleb tekitada selline majandussituatsioon, et tootjal on stiimul edasi minna, sellega on seotud ka tööhõive maal.

Teatud toetusi ettevõtluse edendamiseks maal on vaja, näiteks kapitalitoetusi. Vaja oleks sooduskrediiti kasvuhoonete renoveerimiseks ja hoidlate ehitamiseks. Kasvuhoonetes kasvatatakse ette taimi avamaal kasvatamiseks ja hoidlaid on vaja selleks, et kodumaist toodangut jätkuks uue aastani. Paremad kasvu- ja hoiutingimused tagavad põllukultuuride parema kvaliteedi. Kaudselt anname nii ka motivatsiooni meie tootjale.

Me ei saa piiri kinni panna ega impordile tolle peale panna, sest siis laseksime oma tootjad lõdvaks ja nad ei püüagi toodete kvaliteeti tõsta. Piirata saab kvaliteedi kontrolli kaudu ebakvaliteetse toodangu sissetoomist. Ajal, mil oma toodangut pole, võiks lasta veidi kvaliteedilattigi alla.

Hetkel kuum