27. oktoober 1999 kell 22:00

Indesk-arvutilaud ei sobi segaduse armastajale

Helsingi mööblimessil Habitare oktoobri algul esitleti uut arvutitöökohta, kus arvuti on viidud lauaklaasi alla.

Uue töölaua eelis on vaba lauapind, samuti võimaldab laud töötajale ergonoomilise tööasendi. Kuvar asub madalal, mis on silmadele mugav. Nii klaviatuuri kõrgus kui kalle on reguleeritavad, samuti on reguleeritav kuvari asend. Soome töötervishoiuameti mõõtmistulemustele vastavalt on selle laua puhul töökeskkonna elektriväli alandatud 95% ja magnetväli 40--80%.

Kuvari reguleeritavus on võimalik teatud piirides. Võimalikult horisontaalseks lastes hakkab kuvar piirama jalgade ruumi laua all ning vertikaali poole saab kuvarit kallutada asendini, kus kuvari serv puudutab lauaklaasi. Lauaklaas on tumendatud kontrastklaas, mis parandab kuvaripildi loetavust. Samas on avaldatud arvamust, et kuvari uputamine klaasi alla raskendab loetavust klaasi peegeldumise tõttu, samuti läheb klaas sõrmejälgi täis, kui seal peal töötada.

Kahel pool kuvarit on kapid, kus on kohad kõvaketta ja printeri jaoks. Kapipealne lauaosa on kergesti ära tõstetav, mis võimaldab juurdepääsu juhtmetele.

Eestis müüb Indesk-laudu Puustelli, kelle müügijuhi Aivar Auväärti sõnul on Eestis müüdud umbes 200 lauda.

Indesk-laud on korravalvur. Kindlasti ei sobi see inimesele, kelle heaks tööks peab laual valitsema loominguline segadus. Pabereid ei saa jätta töölauda katma, sest siis pole võimalik arvutiga töötada.

Indesk-laud hakkab meeldima kindlasti ruumikujundajatele, just avatud büroo puhul. Kui laual ei ole tuntud kasti, tulevad esile muud detailid. Ruum on vähem ametlik. Muus osas on laud nagu laud ikka. Jalgaderuumi jätkub ka kahemeetrisele. Klaasi puhastamine ei ole probleem, kui sellele kogu aeg kohvi või moosi ei tilguta. Müüjad ütlevad, et Indesk-lauas asuvat arvutit kasutades säilib inimese loomulik istumis- ja vaatamisasend -- ju see nii on. Täiendavat kohanemisaega vaja ei läinud, välja arvatud paberite paigutamine.

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum