16. november 1999 kell 22:00

Mida peaks teadma tarkvaralitsentsidest

Sellel sügisel on firmadel suurenenud tarkvara ostmise huvi -- seda nii Microsofti sooduskampaania kui ka Business Software Alliance'i (BSA) aktiviseerunud tegevuse tõttu. Iga päev esitavad firmad tarkvara ostmise teemadel müüjatele tüüpküsimusi, millest on järgnevalt tehtud lühike kokkuvõte koos vastustega.

Mis on tarkvaralitsents?

Iga programmi iga koopia jaoks, mida te kasutate, on vajalik omada tarkvaralitsentsi. Tarkvaraprogrammi ei saa omada, vaid kasutaja saab programmi kasutamise õiguse, mis ongi sätestatud litsentsiga. Legaalse tarkvaraga on alati kaasas litsentsileping, mida peate järgima tarkvara seaduslikul kasutamisel.

Tarkvara ostes võivad lisaks litsentsile komplekti kuuluda veel ka CDd või disketid, tootjapoolsed käsiraamatud, registreerimiskaart ja autentsustunnistus.

Tarkvara kasutamine on määratud nii litsentsilepingu tingimuste kui ka autoriõiguse seadusega.

Mis on MOLP-litsents?

See on Microsofti toodete litsents, lühend väljendist Microsoft Open Licence Pack. See on soodsaim viis hankida tarkvara firmadesse, kus on viis või rohkem arvutit.

Tellimuse mahu järgi määratakse kindlaks soodushindade tase (A, B või C) kogu lepingu kehtivuse ajaks.

Igast tarkvaratootest on MOLP-litsentsid nii täistoodetele kui versiooniuuendustele.

MOLP-litsents ei sisalda originaalmeediat (kettaid või CDsid) ja käsiraamatuid. Tarkvarast võib teha nii mitu koopiat, kui palju on ostetud MOLP-litsentse.

MOLP leping kehtib kaks aastat, kas sama kaua kehtivad ka MOLP-litsentsid?

Leping küll aegub kahe aasta möödudes, kuid litsentsid kehtivad ikka edasi.

Mis on OEM-tarkvara?

Tavahinnast odavamad tooted tähistusega OEM on mõeldud müümiseks ainult koos täiesti uute personaalarvutitega. Oma vanale arvutile te OEM-tarkvara osta ei saa.

Enne uue arvuti ostmist veenduge, kas sellel on operatsioonisüsteem. Küsige OEM-toodet, sest uue arvuti ostmisel on teil õigus tarkvara hinnasoodustusele. Veenduge, et sellega tuleks kaasa ka autentsussertifikaat, tootjapoolne käsiraamat, registreerimiskaart ja lõppkasutaja litsentsileping.

Kas ostes uue toote versiooniuuenduse, võin vana versiooni sõbrale ära anda?

Ei. Kuna uut versiooni ja vana versiooni käsitletakse kui terviklikku tarkvaratoodet, peate säilitama vana versiooni, et kinni pidada tarkvara litsentseerimisreeglitest.

Firmas on kaks arvutit, mis ei vaja kogu Office'i paketti. Kas võib osta ühe paketi ning installeerida ühte masinasse Exceli ja teise Wordi?

Ei. Tarkvara on mõeldud kasutamiseks ühel tööjaamal ja seda ei tohi arvutite vahel poolitada.

Samuti pole mõtet osta eraldi Wordi ja Excelit, sest Office 2000 Eesti toega pakett on palju odavam.

Kas võib tööarvutis jooksva Office 2000 ka koju arvutisse installeerida?

Ei või. Seda võis teha Office 95 puhul, kuid alates Office 97 versioonist on see keelatud. Küll aga võite teha koopia oma sülearvutisse, mida kasutate töö ajal paralleelselt PC-tüüpi arvutiga.

Kui firmas töötab osa inimesi ainult sülearvuti ja mitte PCga, ei vabasta see neid lisalitsentsi ostmisest.

Kuidas saaks kõige soodsamalt osta tarkvara 15 arvutisse?

Kõige soodsam on osta 1 täispakk (kui teil on olemas varasema versiooni täispakk, siis piisab CD ostmisest), ja juurde osta 14 MOLP-litsentsi.

Autor: Pilkku Aasma

Hetkel kuum