9. detsember 1999 kell 22:00

Salapalga maksja petab ka sind, konkurent

Ükski Äripäeva kampaania ei ole leidnud nii suurt vastukaja kui üleskutse lugejatele anda vihjeid ümbrikupalkade maksjate kohta -- neid tuli paari päevaga üle 30. Anonüümsete vihjete alusel on võimalik saada jälile salapalga maksjatele, kuid see pole imerohi, mis ühiskonnas kindlalt kanna kinnitanud nähtuse välja juuriks. Maksuameti võimalused probleemiga tegeleda on suured, neid tuleb vaid paremini kasutada.

Ümbrikupalga maksmine ei ole üksnes riigi, vaid ka firma töötajate ja konkurentide suhtes ebaaus. Ettevõtjad üritavad sageli «säästetud» rahaga firmat vee peal hoida. See on aga varastatud konkurentsieelis, millel ei saa olla pikka iga.

Vargus on vargus, tõmbad sa riiki, lollitad konkurente või võtad alamatelt muretu äraelamisvõimaluse pensionipõlves, see arusaam on millegipärast visa tulema. Kui aga ettevõtjal sisemisest eetikast puudu jääb, siis täitku seda tühikut vähemalt hirm maksuameti ees.

Me ei saa väita, et maksuamet midagi ei tee. Olemas on sotsiaalmaksuregister, tänu millele on maksuametil andmed firmade kohta, kus makstakse paljudele kahtlaselt madalat palka. Selgunud on, et ligi viiendik maksukohustuslastest maksab sotsiaalmaksu 1250kroonise alampalga pealt. Koos tööinspektsiooniga on maksuamet korraldanud ühiseid kontrollreide jne. Kuid tõestada on suudetud vaid üksikuid juhtumeid.

Ühe töövaidluskomisjoni juht Enn Reinsalu rõhutas Äripäevas, et tema peab ümbrikupalkade maksmises süüdlaseks nii tööandjat kui ka töövõtjat. Selline lähenemine aga takistab pettuste ilmsikstulekut ja ka pettusele kinnituse saamist töötajatelt.

Töötajate tangide vahele võtmisest on ehk tulemuslikum maksuametnike lähetamine firmadesse sõna otseses mõttes tööle -- oma palgaleht on parim tõend, kas firma petab. On teada ka, et salapalkade maksjate esireas on ehitus-, kaubandus-, õmblus- ja väiksemad transpordifirmad.

Hea ettepaneku tegid kaupmehed -- seadustada nõue, et iga müügitehinguga peab kaasas käima maksut?ekk. See aitab vähendada ümbrikupalkade maksmist. Tõhus vahend on maksupetturite nimede avalikustamine -- paraku on libedama tee valinute seas tuntud inimesi, nagu kinnitab purjetajate Tõnu ja Toomas Tõniste näide. Soome eeskujul võiks igal aastal avalikustada, kui palju on keegi maksnud tulumaksu.

Vihjajate suur hulk näitab, et töötajate seas on huvi saada ausalt palka ja jääda ausaks riigi ees. Tähtis on, et altpoolt tulevat survet ettevõtjatele toetaks ka maksuamet. Hirm ei tee valelikust ausat, vaevalt saame ka salapalkadest igaveseks lahti -- see pole veel ühelgi riigil õnnestunud, seaduskuulekust tuleb aga igal juhul juurde, samuti maksuraha riigikassasse.

Hetkel kuum