ÄP fototoimetus • 22. detsember 1999 kell 22:00

Eurotoit on viimaste aastatega odavamaks läinud

Hinnad langevad märkimisväärselt juba neljandat aastat järjest, mullu oli langus 4,3 protsenti. Tendents on kooskõlas ELi eesmärgiga eelolevatel aastatel toiduainete hinda oluliselt alandada.

Eelkõige Hollandi ja Taani talunikud on toiduainete eest vähem tulu saanud, vastavalt 9,3 ja 8 protsenti vähem.

Puuvili on odavnenud 11 protsenti. Enim mõju avaldab siiski lihatoodete hinnalangus, mis ulatus keskmiselt 6,3 protsendile.

Ületootmine ja dioksiiniskandaal alandasid munade hinda ligi 12 protsenti, kanaliha odavnes 10,2 ja sealiha 8,7 protsenti.

Põllumajandussaadustega kauplemine vähenes tänavu Euroopa Liidus 1,9 protsenti. Suurim tagasilangus ? 5,7 protsenti ? oli Taanis.

Hinnalangus kajastus ka põllumajanduse reaaltulude vähenemises. Keskmiselt vähenesid põllumajanduse reaaltulud Euroopa Liidus neli protsenti.

Kõige suurem langus oli Iirimaal 13 ka Taanis 11. Portugalis ja Rootsi on põllumajandussektori tulud kasvanud.

Käesoleval aastal vähenes põllumajanduses töötavate inimeste arv Euroopa Liidus kolm protsenti. Vähenes ka põllumajanduslikus kasutuses oleva maa pindala.

Kõige edukam on aga lõppev, 1999. aasta olnud veinitootjatele. Luksemburgis kasvas veinitoodang 25, Saksamaal 12. Suured veinimaad Itaalia ja Prantsusmaa suurendasid tootmist 4 protsenti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum