Ülo Toomsalu • 14. jaanuar 2000 kell 5:54

Kaabli purunemine halvas ligi 30 firma töö

Tallinna vanalinnas Vene tänaval telefonikaevu tunginud vihmavesi viis eile rivist välja 50 aastat vana telefonikaabli, mis jättis kuni neljapäeva hilisõhtuni internetiühenduseta sajad arvutikasutajad üle Tallinna, kirjutab Postimees.

Eile hommikul kella 10.40 ajal kadus väidetavalt ligi kolmekümnel Tallinna ettevõttel internetiühendus, sest Vene tänaval asuvas Eesti Telefoni kaevus sattus pool sajandit vanasse ja seetõttu pudedaks muutunud sidekaablisse selle väljavahetamistöödel lörtsi- ja vihmavett. Vees purunenud kaablit rendib Eesti Telefonilt andmeside edastamiseks võrguühenduse teenuseid pakkuv Uninet.

Uninetist sõltumatutel arvutikasutajatel kadus kaabli purunemise tagajärjel aga ligipääs Unineti serveriga ühenduses olevate ettevõtete kodulehekülgedele, kaasa arvatud ka Postimehe koduleheküljele.

Eesti Telefoni televõrkude infojuhi Tiia Sirelpuu sõnul oli tegemist 600paarise vaskkaabliga, mille purunemine telefonsidet ei mõjutanud. Sirelpuu ütles, et Vene tänaval teostas Eesti Telefoni tellimusel vana kaablikaevu likvideerimist sidekaablite paigaldamisega tegelev AS Tengel.

'Mis seal täpselt juhtus ja kes on toimunus süüdi, seda on võimalik tuvastada alles homme hommikul, praegu on asi veel piisavalt segane,' sõnas Sirelpuu eile õhtul Postimehele.

Tengeli töödejuhataja Viktor Kisseljovi sõnul paigaldasid tema töötajad Vene tänaval sidekaevu uut kaablit, sest vana kaabel, mille kaudu veel eilegi kulges andmeside, oli täpselt 50 aastat vana. 'Nii vanas kaablis võib ka väike auk olla ja kui sinna natukenegi vett läheb, siis on kõik,' sõnas Kisseljov.

Telekommunikatsiooniasjatundjate sõnul peidab Tallinna maapõu endas kilomeetreid sarnaseid kuni poole sajandi vanuseid pudedaid ja ajahambast puretud kaableid, mille kaudu liigub veel tänagi mitmete ettevõtete ja ka riigi jaoks elutähtsat informatsiooni.

Hetkel kuum