11. september 2000 kell 11:09

Äripäev: Asmeri reformiidee on liiga pehme

Regionaalminister Toivo Asmeri poolt avalikustatud haldusreformi kava tuleb muuta veelgi radikaalsemaks, kirjutab Äripäev oma homme ilmuvas juhtkirjas.

Asmer pooldab haldusreformi, mille tulemusena tekiks Eestis maakondade piirides 15 valda, praegused vallad muutuksid ümber osavaldadeks. Lisaks oleksid iseseisvad omavalitsusüksused viis suuremat linna: Tallinn, Tartu, Pärnu, Kohtla-Järve ja Narva. Alles jääksid ka maavalitsused.

Äripäeva arvates on reformikava kõige suurem puudus kolmetasandilise juhtimissüsteemi ? vallavalitsus, maavalitsus, keskvalitsus ? säilimine.

Eestile on optimaalne kahetasandiline juhtimissüsteem, kus senise maavalitsuse funktsioonid on jagatud vallavalitsuse ja ministeeriumite vahel.

Teine küsitavusi tekitav punkt on praeguste valdade ümbernimetamine osavaldadeks, kuhu jääb tööle kaks-kolm ametnikku. Osavalla asutamisega kaasneb oht, et reform ei täida oma eesmärki. Näiteks ei vähene vallaametnike arv. Võib kannatada teenuse kvaliteet, kuna vallavalitsuse ja osavalla ametnikud hakkavad teineteist dubleerima.

Toimetus toetab ideed vähendada valdade arvu viieteistkümnele aga paralleelselt tuleb kaotada maakonnad ning loobuda osavaldade loomisest, kirjutab Äripäev oma juhtkirjas.

Hetkel kuum