Ülo Toomsalu • 3. oktoober 2000 kell 6:31

Vene telejaam võtab Estonia huku uurija pihtide vahele

Venemaa telejaam NTV teeb täna Eesti Televisiooni stuudios intervjuu Estonia huku põhjuseid uuriva Jüri Liimiga, kelle sõnul oli Estonia pardal Vene sõjaväest pärit salakaup, kirjutab SL Õhtuleht.

SL Õhtulehe andmetel tahab NTV intervjuu käigus endiselt Eesti Vabariigi eriesindajalt Paldiskis Jüri Liimilt välja pinnida, millistel faktidel põhineb internetis avaldatud kirjatükk 'Estonia müsteerium', kus ta ütleb, et Estonia pardal oli Vene sõjaväest pärit salakaup.

Liimi sõnul peavad teda intervjueerima hakkavad NTV ajakirjanikud kirjatükis avaldatud materjali vapustavaks. 'NTVst on mulle helistatud juba mitu päeva järjest, et ma intervjuust ei loobuks. Nad peavad seda programmi naelaks. See oli suur üllatus, et NTV minuga kontakti võttis.'

Liimi teada on Estonia huku teema Venemaal päevakorda kerkinud ka seetõttu, et pärast miljonäri Gregg Bemise ekspeditsiooni laevavraki juurde levib jutt, et Estoniale toimetati Venemaalt Paldiskisse veetud ja maha parseldatud kosmoserelvastuse näidis.

Internetis avaldatud kirjatükis 'Estonia müsteerium' väidab Liim, et viimasel momendil toimetati Estoniale vähemalt kaks suurt veoautot 40 tonni koobaltiga. Üks masinatest võis tulla Tallinnast või oli eelnevalt siia toimetatud, teine veeres kohale Paldiski poolt.

Ka on Liimil andmeid, et laeval oli 15 kilogrammi radioaktiivset laboratoorset osmiumi. Liim usub, et osmium varastati Vene sõjaväe kosmosekeskusest.

ETV-le esitatud NTV tellimuse järgi peaks intervjuu minema eetrisse otseülekandena täna umbes kell 16.30 ja selle pikkuseks on 15 minutit. Raha intervjuu andmise eest Liim ei küsi, kuid tal on telejaamale esitada ainus tingimus - intervjuu pääsegu eetrisse kärpimata.

Hetkel kuum