Silva Männik • 7. november 2000 kell 22:00

Pankrotifirmade aktsionärid hädas kahju tõestamisega

Pankrotistunud ASA Kindlustuse väikeaktsionär kirjeldas Äripäevale, kuidas ta oma aktsiatest saadud 3000 kroonini ulatuvat kahju kuidagi deklareerida ei saa. Pankrotihalduril aktsionäride kohta andmed puuduvad ning väärtpaberikontot haldav pank ja väärtpaberi keskdepositoorium mängivad klienti üksteise juurde saates pingpongi, sest mõlema arvates peaks andmete väljastamisega tegelema teine asutus.

?Pank ütleb, et nendel on pankrotistunud firma osas kõik andmed aastavahetusel maha kantud ning nendel pole enam varasemate aegade kohta jälgegi järel, keskdepositoorium saadab jällegi kontohaldurpanga poole,? kurdab ASA aktsionärist naisterahvas. ?Samas on mul veel teisigi aktsiaid, näiteks EVPde eest ostetud Tallinna Kaubamaja, millest saadava tulu puhul võiks ju ASAst saadud kahju edaspidi arvesse võtta.?

ASA Kindlustuse pankrotihaldur Toomas Saarma kinnitas, et tema juures on sama murega käinud mitmeid inimesi. Samas ütles Saarma, et temal ei ole ettevõtte aktsionäride kohta mingisuguseid andmeid. ?See on mingi uus probleem, mida peaks uurima, siis teaks teistelegi küsijatele midagi öelda,? arutles ta.

Väärtpaberite Keskdepositooriumi registriosakonna spetsialist Mait Kivimets ütles, et väikeaktsionär saab mineviku kontoväljavõtteid oma kontohaldurpangast. ?Ka praeguse seisu kohta peaks ta andmeid saama kontohalduri käest: ta saab tõendi selle kohta, mis hinnaga ta aktsiad ostis, kui palju tal neid parasjagu on jne,? väitis Kivimets.

?Ainult kas seda ka maksuametile kahju deklareerimiseks saab esitada, seda ma ei tea. Kas ta saab seda enne kahjuks näidata, kui ta on aktsiad võõrandanud? See oleks muidu sama, kui näidata, et aktisa turuhind on langenud ja ma hetkel olen oma aktsiapositsioonidega kahjumis,? rääkis Kivimets.

Maksuameti nõuniku Villar Aroni sõnul enne ettevõtte likvideerimist, kui aktsiad on kustutatud ja tekib võimalus näidata, et aktsiate eest pankrotivarast mingisuguseid väljamakseid tehtud ei ole, kahju deklareerida ei saa. Seda saab teha aga siis, kui inimesel õnnestub aktsiad näiteks sõbrale ühe krooniga maha müüa. ?Kui see tehing läbi läheb, siis pole takistust,? märkis ta.

Ühispanga avalike suhete juht Eero Raun ütles, et ka pank ei saa väikeaktsionärile andmeid anda, sest need on olemas hoopis depositooriumil. ?Pank saab regulaarselt näiteks oma aktsionäridele aktsiaraamatu andameid samuti just keskdepositooriumist,? ütles ta. ?Pank on teenindaja, ta annab need andmed edasi, aga depositoorium on see, kelle käes on see üks ja kindel allikas.?

Mait Kivimets ütles, et palju on pankrotistunud ettevõtete puhul probleeme sellega, et kontole jäänud väärtusetute aktsiate tõttu, millele ka ostjat pole, ei saa väärtpaberikontot sulgeda. Seega lasub inimestel mõttetu kontohaldustasu maksmise kohustus. ?Mõne emitendiga oleme saavutanud sellise kokkuleppe, et lõpetame aktsiaraamatu pidamise lepingu ettevõttega ära, andes selle üle pankrotihaldurile,? rääkis Kivimets. ?Siis võib inimene oma konto sulgeda, sest me kustutame andmed siin registris ära ja nad pääsevad konto haldustasust, mis olenevalt pangast on umbes 120 krooni aastas.? Näiteks ASA ja likvideerimisel Erastamise Usaldusfondi puhul on see probleem veel lahendamata, nentis Kivimets.

Hetkel kuum