Tõnis Oja • 4. detsember 2000 kell 22:00

Saksamaa läks USAst mööda

Dollari kurss langes eile kõikide peamiste valuutade suhtes. Euro kerkis dollari suhtes kahe kuu kõrgeimale tasemele 0,8931 USDni, mis teeb dollari kursiks 17,52 krooni. Eesti Pank fikseeris eilseks dollari ametlikuks kursiks 17,70 krooni.

Dollari nõrgenemise põhjuseks oli USA kolmanda kvartali majanduskasv, mis kerkis (aastasel baasil) 2,4 protsenti. Saksamaa (Eurotsooni suurim majandus) sama perioodi majanduskasv oli aga 2,8 protsenti. Esmakordselt viimase viie aasta jooksul ületas Saksamaa sisemajanduse kogutoodang Ameerika Ühendriikide oma.

Ameerika Ühendriikide majandus on viimaste nädalate jooksul üllatanud negatiivsete makromajanduslike näitajatega. Märgid näitavad, et majandus jahtub tunduvalt kiiremini, kui esialgu arvati, ning võib-olla isegi kiiremini, kui Föderaalreserv seda sooviks. Alates möödunud aasta juunist on USA keskpank majanduse jahutamiseks ning inflatsiooni ohjeldamiseks intresse tõstnud kuuel korral. Kogu selle aasta jooksul on dollari tugevuse põhjuseks olnud investorite uskumus, et Ameerika Ühendriikide majandus kasvab Euroopa omast kiiremini. Peagi võivad asjad olla vastupidi.

Hetkel kuum