Muru valmib kolme nädalaga

Mari Sarv 06. juuni 2001, 00:00

Muru külvamise ja paariaastase ootuse asemel võib aiandist osta siirdemuru ? muruvaip on valmis kolme nädalaga. Asjatundjad panevad siirdemuru maha, omaniku mureks jääb kastmine, pügamine ja väetamine nagu külvimurugi puhul.

ASi Ceres haljastusjuhil Aivar Kikasel ei tule pähe ühtki kohta, kuhu siirdemuru ei saa panna. Rohelise vaibaga võib katta ka kraaviperved, varjulised kohad ja lamekatused, kuhu seemet külvata oleks võimatu või ebamugav.

OÜ Kivisilla maastikuarhitekt Ülle Grishakov soovitab muruvaipa eelkõige väikeste aedade puhul, kus soovitakse kiiret tulemust, samuti näituste kujundamisel. Grishakovi sõnul on viimasel ajal aiakujunduses moes ka murupingid ja muruskulptuurid, mida on samuti lihtne valmistada just muruvaibast.

Viimastel aastatel, kui moodi on tulnud lilleniidud, on taimevaipu kasvatatud ka erineva kasvukoha looduslike liikidega: karikakrad, kellukad jne. ?Taimevaibad on minu meelest eriti tänuväärsed, sest selliseid valmis kooslusi on muidu väga raske tekitada, kui see kord on juba hävinud,? kiidab Grishakov.

Tugeva kaldega pindadelt, kraaviperved näiteks, viib vee- ja tuuleerosioon mulla ja muruseemne ning loodetud pehme muru asemel jääb kraaviserva katma vaid veidi mulda ja umbrohtu.

Muru võib siirata maa sulamisest kuni külmumiseni. Kuid aluspõhjaks peab olema muld ? vanale murule uut murumätast paigaldada ei tohi. Parim on paarikümne sentimeetri paksune mullakiht. Vastupidiselt levinud arvamusele tahab siirdemuru juurdumiseks sama paksu kihti kui külvimuru.

Siirdemuru paigaldamine pole enamasti nii keeruline, et aiapidaja või pargivaht sellega ise hakkama ei saaks. Peab vaid hoolikalt järgima õpetusi ning korralikult kastma. Mättad tuleb õigesti lahti rullida ning tihedalt üksteise kõrvale asetada. Pigem nõuab rohkem teadmisi ja oskusi muru külvamine.

Enne muruvaiba tellimist või seemne ostmist tuleb hoolikalt ette valmistada pinnad, mida muru katma hakkab, sest pole vahet, kas seeme külvatakse otse mulda või rullitakse lahti aiandi mättad. Ühtviisi tuleb mõlemal juhul kogu pind siledaks rullida, varustada kuni paarikümne sentimeetrise mullakihiga, kobestada, puhastada risust ja kividest, siluda, väetada ja taas hoolikalt siluda. Seda seetõttu, et tulevikus vihma- ja kastmisvesi madalamatesse kohtadesse ei koguneks. Pigem peab muruväljaku tegema keskelt veidi kõrgema, et vesi murult ära vajuks.

?Muru on väga töömahukas aiaelement ja lihtsameelne on see, kes arvab, et siirdemuru lahendab probleemid,? hoiatab Grishakov mugavaid inimesi. Nii siirde- kui külvimuru vajab pügamist, kastmist ja väetamist. Ning aeg-ajalt ka rohimist, sest umbrohi tikub pugema nii seemnete vahele kui ka muruvaipa. Tõsi, viimasesse mitte nii kiiresti.

Kui külvimuru saab juured alla ja ?korralikuks? muruks alles kaks aastat pärast külvamist, siis siirdemurul võib paari nädala pärast julgelt aiapeo korraldada.

Samuti on külvimurul suurem oht kuiva suve korral ikalduda ning paari aasta pärast katab majaümbrust korraliku murukamara asemel umbrohuväli.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing