Hipodroomil võib rikkaks saada

Mari Sarv 07. september 2001, 00:00

Tallinna hipodroomil on regulaarselt hobuste võiduajamisi korraldatud alates 1923. aastast (väikeste pausidega sõja tõttu), mil president Päts hipodroomi pidulikult avas. Kord nädalas käivad inimesed seal senimaani meelt lahutamas ? võitmas ja kaotamas.

Mänguvõimalusi on palju erinevaid ? ühe sõidu võitja ennustamine, esimese kahe koha või esikolmiku ennustamine, kõikide sõitude võitjate ennustamine ning kõikvõimalikud kombinatsioonid nende mänguskeemide sees. Esialgu võtab silme ees kirjuks.

Kümne krooni eest saab hipodroomilt osta kava, kus kirjas kõikide selle päeva sõitude hobused, nende iseloom, vanus, vanemad, treenerid, saavutused, sõitjad, omanikud, võiduvõimalused... Lisaks on kirjas iga sõidu kohta vihje, kes võiks esikolmikusse tulla. Algajal on lihtsaim järgida vihjeid ning loota, et kõik läheb ennustuse kohaselt. Kes hobuseid ja võistlusi rohkem tunneb, oskab näha nüansse, millest võhikul ehk aimugi pole.

Kavaraamatu algusleheküljed annavad täpse selgituse kogu info ja lühendisüsteemi kohta, mis kavas iga hobuse kohta kirjas. Nii et kui hobusevõhik maha istub ja õpetuse põhjalikult läbi uurib, oskab temagi kavast olulisi detaile leida ning esmapilgul eksitavaid asju õigesti lugeda.

Kavas on kirjas ka asju, mille peale võhik ei tulekski, näiteks, et porisel rajal võivad täkud ja ruunad kiiremad olla. Kava õpetab detailselt, kuidas mängida, kuidas ratsionaalselt panustada, et võiduvõimalus kindel oleks, ja muud hipodroomieluks vajalikku.

Kohapealt saab mõne krooni eest ka vihjelehe, kus põhjalikumalt iga sõidu hobuste kohta kirjas, kui palju favoriitidel lootust on ja mis võib probleemiks saada. Näiteks lause ?kui hüpet ei tule, peaks olema võidetav grupp? favoriidi võiduvõimaluste kohta peaks totomängija kindlaid võidulootusi veidi tagasi hoidma, sest võit tuleb ainult juhul, kui see traavel galopeerima ei hakka. Vihjeleht analüüsib veel, kes on viimasel ajal häid aegu näidanud, kes paistab heas vormis olevat, kel on hea stardipositsioon...

Abiks algajale totomängijale on hipodroomi restoranis kaks inimest, kes küsimustele vastavad ning süsteeme selgitavad. Nõu ja abi võib küsida ka kassadest, kui kavast väheseks jääb või selle põhjalikuks uurimiseks aega pole.

Suurelt võidavad need, kes panustavad suuri summasid või mängivad mõne tagaplaanil oleva hobuse peale. Mida rohkem ühe hobuse võitu ennustatakse, seda väiksem on võidukoefitsient. Üllatajad toovad seevastu raha vahel mitmesajakordselt tagasi.

Kogu kunst seisnebki kõikide vihjete, faktide ja nüansside arvestamises ning nende järgi ennustamises, kes võidab. Lisaks on ehk tarvis ka veidi õnne, kuid selgeltnägemisega pole siin midagi pistmist, võita võivad kõik. Samas on õnne vähem vaja kui kraabi-ära kraabi loteriidega ? hipodroomil saab õnnemängija palju rohkema üle otsustada.

Suurima raha toob panuse eest tagasi V4 mängutüüp. See tähendab, et mängija peab ära arvama nelja jooksu võitja. Lihtsaim on võitjamäng: ennustus, kes võidab ühe konkreetse sõidu. Ennustada saab ka ühe sõitja kohta (kohamäng), kaht esimest kohta (paarismäng) ning esikolmikut (troika). Vihjed kavaraamatus ennustavadki lakooniliselt esikolmikut (?Vihjed: 1-7-9? tähendab, et esikohta ennustatakse võistlejale number üks, teist kohta seitsme ja kolmandat üheksa all sõitvale hobusele).

Raha võib panna kõikidele hobustele kõikides sõitudes terve võistluspäeva jooksul. Sõite on tavaliselt 8?9. Enne iga sõitu tutvustatakse võistlevaid hobuseid, nn paraadil saab võistlejad üle vaadata ning siis on tavaliselt veel 5?6 minutit stardini, st aega panuste tegemiseks. Kassad suletakse konkreetse jooksu stardihetkel ? järgmiste jooksude ennustusi saab veel teha. Panuseid saab teha ka internetis hipodroomi koduleheküljel. Seal on kirjas ka kõik, mis kavas ja vihjelehel.

Kaks korda nädalas saab Tallinna hipodroomil mängida ka Helsingi totalisaatoril. Panuste tegemine on analoogne kohaliku süsteemiga, mäng käib kohalikes kroonides ning arvestus Soome markades (kursiga 2,65). Kel Starmani kaabel koju tuleb, saab Tallinnas toimuvaid sõite ka telerist otseülekandena jälgida.

Pääs hipodroomile maksab 24 krooni. Pilet on ühtlasi panustamiskupong ning makstud kroonid saab kohe enda valitud mänguskeemi panna ning heal juhul lahkuda mitu korda rikkamana.

___________________________________________

Vaata lisaks: www.hipodroom.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing