Romet Kreek • 14. oktoober 2001 kell 22:00

Kahtlused maad võtmas

Maailma aktsiaturud on jõudmas tagasi terrorirünnakueelsetele tasemetele. Möödunud nädalal toimus aktsiaturgudel taas tugev tõus, mis reedel sai väikese tagasilöögi. Põhiliseks küsimuseks on finantsturgudel see, kui jätkusuutlik praegune tõus on.

Võrreldes reedeseid, 12. oktoobri aktsiaindekseid 10. septembri omadega, selgub, et terrorirünnakujärgsest olukorrast on tõeliselt hästi teeninud Helsingi börs, kelle indeks HEX on tõusnud 20,46 võrra 7005,23 punktile.

Stockholmi börsi OMX indeks on kerkinud 1,96 võrra. Briti FTSE on tõusnud 2,22 võrra 5145,50 punktile ja Jaapani Nikkei indeks koguni 4,28 võrra 10632,35 punktile. Saksamaa DAX indeks pole siiamaani saavutanud 10. septembri taset, indeks lõpetas 4625,13 punktil, olles 0,96 võrra miinuses.

Ameerika aktsiaturgude tegemisi kajastavatest indeksitest oli reedel Nasdaq võrreldes 10. septembriga 0,47 võrra plussis 1703,40 punktil. Laiemat turuliikumist kajastavat S&P 500 indeksit eraldas terrorirünnakueelsest tasemest vaid 0,08 protsenti, indeksi reedene viimane väärtus oli 9344,16 punkti. Dow Jonesi tööstuslik keskmine on aga 2,72 protsendi võrra miinuses 9344,16 punktil.

Tarbimise vähenemine USAs on saanud kinnitust tarbijausalduse ja jaekaubandusnumbrite näol.

Ettevõtted andsid pärast terrorirünnakut massiliselt kasumihoiatusi. Praegu on alanud kvartalitulemuste avaldamise periood. Tulemused on ootuspärased, kuid ootused baseeruvad alandatud ootustel. Ka kahjumit teeninud firmad on leidnud tugevat ostuhuvi. Väga nõrgad ettevõtted lähevad pankrotti, mida võib juba ka näha.

Ühendriigid on koos liitlastega andnud terroristidele tugeva vastulöögi Afganistani pommitamise näol. Viimastel päevadel on kuulda olnud, et lennukid pöörduvad tagasi osaliselt tühjendamata pommilaadungiga, kuna midagi pole jäänud pommitada. Senini on USA tegevus olnud edukas.

Kuid kas vaenlane on hävitatud? Pommirünnakutega terroriste tabada on päris keeruline ülesanne. Ilma maismaaoperatsioonideta on see raskesti ettekujutatav. Maa on aga miine täis, mis teeb operatsioonid raskeks. Karastunud Afganistani võitlejate eeliseks on sõjakogemus Nõukogude vägede vastu ning maastiku tundmine.

Ka aega on ameeriklastel vähe. Novembri keskpaigas pidi Afganistanis juba saabuma karm talv, mille tõttu on katkenud isegi kodusõjad.

Õhurünnakutes on kannatada saanud ka süütud inimesed. Sõjategevuse tõttu ei saa inimesed endale talveks toitu ega sooje riideid varuda ning võib järgneda paljude inimeste hukkumine. See võib kaasa tuua kogu islamimaailma viha Ühendriikide vastu. Kui Ühendriigid ei saavuta Afganistanis kiiret edu, jääb sõda ilmastikutingimuste pärast venima ning võib kanduda üle Ühendriikide territooriumile. Seal on aga sihtmärgiks taas süütud inimesed.

Kui Floridast hakkas tulema kahtlusi siberi katku levimise kohta, ei avaldanud see aktsiaturgudele mõju. Haigestumisi peeti juhuslikeks. Nüüd on aga haigusjuhud levinud üle USA. See põhjustab paanikat, mis ongi terroristide eesmärk.

Need sündmused panevad mind tõsiselt kahtlema aktsiaturu hiljutise taastumise osas. Turg on liiga optimistlik, kuigi rahu on asendunud uut tüüpi eriti jõhkra sõjaga.

Hetkel kuum