24. oktoober 2001 kell 22:00

Ettevaatust! Astmeline tulumaks ähvardab Eestit!

Välisminister ja ühe koalitsioonipartei juht Toomas Hendrik Ilves leiab, et saavutamaks heaolu Eestis tuleb maksupoliitika ümber hinnata ja kehtestada astmeline tulumaks.

Äripäev on kategooriliselt astmelise tulumaksu kehtestamise vastu ja leiab, et see ei tee Eestist heaoluühiskonda.

Maksusüsteemi muutmine on väga halb signaal välismaailmale ? Eesti maksusüsteemi muudetakse sageli. Meie lihtne ja stabiilne maksusüsteem oli üks peibutis, millega välisinvesteeringuid meelitada sai. Sisepoliitiline signaal on aga selline, et Mõõdukate partei pole stabiilne. Rääkisid ju nad veel enne 1999. a valimisi, et pooldavad lihtsat ja kergesti administreeritavat maksusüsteemi ning ei poolda astmelist tulumaksu. Kui usaldusväärne on erakond, kes oma vaadetes kannapöördeid teeb?

Ses mõttes tuleb au anda Keskerakonnale. Nemad on vähemalt järjekindlalt astmelise tulumaksu rida ajanud. Mõõdukad aga hääletasid mäletatavasti 2000. a veebruaris riigikogus astmelise tulumaksu vastu.

Inimeste sissetulekud kogu aeg kasvavad, st tulumaksuastme alla ? on ta siis parajasti, kus ta on ? satub aasta-aastalt üha rohkem inimesi. Võib-olla sellele tuginebki Ilvese lootus saada avalikule sektorile 40 jõukusest. Paraku ei pruugi tema lootus täituda. Astmelise tulumaksu kehtestamisel kasvab hüppeliselt ümbrikupalkade osakaal ? muuseas, seda väitsid ka Mõõdukad enne 1999. a valimisi!

Niisiis ei pruugi Ilvese heaoluriigi jaoks vajalik maksusumma kokku tulla. Väheneb ametlik keskmine palk (ja sellega seotud riigikogu liikmete palk). Järelikult tuleb astmed allapoole korrigeerida. Nii jõuab piir varsti nendeni, kellelt astmelise tulumaksu pooldajad loodavad poliitilist profiiti lõigata ? inimesteni, kelle palk on väike ja kes loodavad, et astmeline tulumaks neid ei puuduta, maksavad teised.

Nii ongi Ilves jt lõpuks likvideerinud kihistumise probleemi, ehk võrdsustanud inimesed Eestis. Paraku on võimalik olla vaid võrdselt vaene, võrdselt rikas olla ei saa. See on aksioom. Astmeline tulumaks vähendab tahtmist tööd teha, sest rohkem pingutades ja suuremat palka teenides suureneb ka maksumäär. Suurema maksumääraga karistatakse paremat haridust, kõrgemat kvalifikatsiooni ja pikemaid tööpäevi.

Toomas Hendrik Ilves võiks selgeks õppida veel ühe põhitõe ? raha ühest taskust teise tõstmine ehk ümberjagamine riiki rikkamaks ei tee. Ilves koos oma mõttekaaslastega paraku vaatab asja ametniku vaatevinklist ? kihistumise ja vaeste arvu vähendamiseks tuleb rikkamatelt raha ära võtta ning tark riik oma kõiketeadvate ametnikega jagab siis selle nagu Robin Hood vaestele.

Toimetus leiab aga, et riik võiks kihistumise vältimiseks soodustada hoopis uute töökohtade teket ? vaestele tuleb anda tööd ja motiveerida neid tööd tegema. Ehk anda tuleb õng ja õngitsema õpetada, mitte kala suhu toppida. Astmelise tulumaksu ideoloogid soovivad aga just viimast. Kusjuures kala on vägisi ära võetud nende käest, kes selle ise on kinni püüdnud.

Hetkel kuum