25. oktoober 2001 kell 22:00

Firma on muutunud tarbekaubaks

Firma mõiste on viimase paarikümne aasta jooksul kogu arenenud läänemaailmas olulisel määral muutnud. Vanasti asutati firmasid vähe, ettevõtte keskmine eluiga oli palju pikem kui praegu ja usaldusväärsuse mõõdupuuks oli firma vanus.

Tänapäeval on maailma edukamate ettevõtete edetabelis üha nooremad firmad. See tendents on põhjustatud aina lühenevatest majanduse arengutsüklitest. Kiire areng vajab energilisi noori inimesi, kiiret otsustamist ja efektiivseid lahendusi.

Üha enam asutatakse uusi firmasid ja aina sagedamini registreeritakse riskide hajutamiseks iga uue äriprojekti juhtimiseks või vara haldamiseks uus äriühing. Registreeritud firmade arv, elanikkonna suurusega võrreldes, kasvab pidevalt. See on majanduse arenguga kaasnev normaalne ja terve nähtus.

Efektiivseim viis firma omandamiseks on osta see valmisfirmana n-ö riiulilt. Seda kinnitab ilmekalt asjaolu, et Eestis alustab üle 90% firmadest oma eksistentsi valmisfirmana ja see protsent kasvab pidevalt. Firma on tänapäeva Eestis kujunenud vajalikuks vahendiks paari äritehingu sooritamisest suurte kontsernide haldamiseni. Firma asutamine ei ole enam asi, mida tehakse üks kord elus ? äriühing on muutunud tarbekaubaks.

Ajakirjanduses on viimasel ajal ilmunud mitmeid artikleid, kus on valmisfirmadesse suhtutud halvasti ning on väljendatud arvamust, et neid on vaja ainult kõiksugusteks ebaseaduslikeks tehinguteks. See suhtumine on ebaõiglane ettevõtjate suhtes, kes hindavad oma aega.

Kuna ettevõtja jaoks on firma asutamine n-ö nullist aeganõudev ja küllaltki tülikas protseduur (lisaks notaribüroole peab käima veel pangas, äriregistris, maksuametis jt. asutustes ? see kõik võtab aega), siis on kujunenud Eestis üldiseks tavaks uue äriühingu omandamine ostu-müügi lepingu alusel.

Valmisfirma on võimalik Eestis osta keskmiselt kümne tuhande krooni eest. See on mõned tuhanded kroonid rohkem kui asutamiskulud, kuid tehinguid saab alustada juba samal päeval.

Ettevõtja võidab ka dokumentide vormistamise ja asjaajamise peale kuluvas ajas ning mugavuses.

Rahalise eelise annab asjaolu, et erinevalt ise asutamisest, ei ole valmisfirma kontole vaja mitmeks nädalaks külmutada firma algkapitali.

Uue äri alustamiseks on üldjuhul tarvis, et firma oleks käibemaksukohustuslane. Valmisfirma ostmisel saab käibemaksukohustuslase numbri vajadusel kohe, ise firma asutamisel võib selleks kuluda nädalaid.

Samas pole oluline mitte ainult see, et algkapitali sissemakse on konsultatsioonifirma poolt juba tehtud, vaid ka see, mil viisil see on teostatud. Korrektsed valmisfirmad on loodud rahalise sissemaksega. Rahalise sissemaksega firma omandamine on kõige õigem lahendus, sest siis on ettevõtte raamatupidamine kohe algusest peale korras.

Kuid ka rahalise sissemaksega asutatud valmisfirma raamatupidamisdokumendid võivad osutuda ebakorrektseks, mistõttu tuleb neid alati eelnevalt kontrollida. Tean juhust, kus üks konsultatsioonifirma asutas valmisfirmasid nii, et maksis äriregistris registreeritud valmisfirma pangakontolt kapitali edasi asutamisel oleva valmisfirma stardikontole. Sel juhul tekivad mõlema firma raamatupidamises probleemid, kuna: esiteks - registreeritud firma raamatupidamisel on raske selgitada, mille eest maksti ühe asutamisel oleva võõra firma stardikontole ära kogu algkapital.

Teiseks ? asutamisel oleva firma raamatupidamisel on jällegi keerukas selgitada, miks maksis tema algkapitali sisse üks temaga mitte seotud firma, mitte aga asutaja.

Samas ei tohi unustada, et kõigest korrektselt vormistatud firma dokumendid ei garanteeri äri edu, kuigi nad on selle vältimatult vajalikuks eelduseks. Äriühingu asutamisest oluliselt tähtsam on firma edasise tegevuse õige planeerimine. B-kaardi müük on lihtne tegevus, võrreldes õige omandistruktuuri ja edaspidise maksude planeerimise alase nõustamisega.

Firma soetamisel tasub kindlasti mõelda selle peale, kuidas luua selline äristruktuur, mis oleks sobivaim nii maksude maksmise kui ka varade kaitse aspektist.

Seepärast on oluline enne iga tehingu või äri planeerimist konsulteerida oma nõustajatega ning luua struktuur algusest peal korrektselt. Edukas äri on alati hästi planeeritud.

Autor: Katrin Taho

Hetkel kuum